ENDONEZYA… Cakarta’nın trafik sorununa yenilikçi bir çözüm daha!

Trafik plakadaki tek ve çift rakama göre düzenlendi.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’nın iflah olmaz trafik sorununa Vali Basuki “Ahok” Tjahaja Purnama’ dan yeni bir çözüm!  Araçlar takvimde o günün tarihiyle eşdeş olarak plakalarındaki son rakamın tek ve çift olmasına göre gün aşırı trafiğe çıkabilecek.

Tekli-Çiftli Sistem olarak adlandırılan yeni uygulama 30 Ağustos  tarihinden itibaren resmi ve kalıcı olarak yürürlüğe girdi. Onun öncesinde 1 aylık deneme dönemi sürecinde uygulamanın başarılı olduğu ve trafiği farkedilir derecede hafiflettiğinin gözlendiği,bu nedenle kalıcı olmasına karar verildiği açıklandı.

Trafik Şube Müdürlüğü deneme sürecinde araçların seyir hızında yüzde yirmi artış olduğunu ve halkın bir kısmının zorunlu olarak toplu taşıma yöneldiğini ifade etti.

Uygulama diplomatik plaka gibi bazı özel sihirli  plakalar dışında  motosikletler dahil trafiğe çıkan tüm araçları kapsamakta.

Sistemi ihlal edenler trafik polisleri tarafından sıkı olarak takip edilmekte, uymayanlara 500 bin Rupiah yaklaşık 100 TL Para cezası anında kesilmekte. Uygulamanın deneme sürecinde ihlal edenlere yönelik para cezası değil de yalnızca uyarı olduğundan bu süreçte ihlal oranı epey fazla gözlenmiş. Uygulamanın kalıcı olarak başladığı ilk gün ve ilk saatte polis  219 motosiklet sürücüsüne ceza kesmiş.  İlk günlerde sık yaşanan ihlalerde sıkı kontrol, ehliyete el konulması, para cezası gibi önlemlerle beraber uygulamayı ihlal eden sayısında farkedilir bir derecede düşüş yaşandığının  gözlendiği belirtildi.

Sistem dahilinde trafiğin en yoğun olduğu saatler 07.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatleri arasında şehrin ana arterlerinde, JL Thamrin, Jl Sudirman, JL Rasuna said gibi, yalnızca o günün rakamına  uygun plakalar trafiğe çıkabiliyor. Ana arterler dışında kalan sokaklar her daim her plakaya açık.

Dünya da örneklerine daha önce rastlanmış olan bu sistem en son HindistanYeni Delhi de

1 Ocak 2016 dan itibaren  uygulamaya konulmuş. Yeni Delhi’de uygulama amacı özellikle hava kirliliğini azaltmak ve kontrol altına almakmış.

Onun öncesinde 2008 yılı yaz Olimpiyatlarından hemen önce Bejing’de geçici olarak uygulanmış, son derece etkili olduğunun farkedilmesi üzerine Hükümet sistemi kalıcı kılmış.

Aynı sistem Paris, Meksika ve Bogota’da hem trafiği hafifletmek hem de hava kirliliğine bir önlem olarak zaman zaman uygulanmakta.

Jakarta ‘da yeni başlayan Tek-Çift sisteminin uygulamaya girmesinden en fazla zarar gören ve şikayetçi olanlar ise cep telefonu uygulaması ile çalışan ve taksi plakası olmayan Uber, Grab-jek gibi taksi firmaları.

Temizlik ve dakiklikleri ayrıca  GPS ‘leri ile adres bulmaktaki üstünlüklerinden  dolayı son  günlerde en beğendiğim firmalardan olan Grab-jek sürücüsü Andy yeni uygulamanın şehir trafiğine katkısı olduğunu ancak  yasak ve en yoğun saatlerde trafiğe çıkamadıklardan kendi müşterilerinde düşüş yaşandığını ifade etti. Diğer taksiler uygulamanın dışında kalıyor.

Uygulama sonucunda halk ve şehirde yaşayan yabancılar kendilerini sisteme uydurmak zorunda kaldılar ve planlarını ona göre yapmaya başladılar bile. İşyeri aynı güzergahta olanlar araba paylaşmaya ya da uygulama saati başlamadan önce erkenden yola çıkmaya, daha dikkatli plan yapmaya yönelmiş durumda Zira bu sistemin şakası yok! İki arabası olanlardan  plakaları tek ve çift sisteme uydurmak için plaka değişimine giderek işini garantiye alanlar bile var.

Jakarta’da kısa bir süre öncesine kadar uygulanan “üçü bir arada” bir tür araba paylaşımı-otostop  sistemi amacından saptırılıp  kötüye kullanıldığı gerekçesiyle Vali Ahok tarafından  deneme süresi sonunda kaldrılmıştı. Sistemin askıya alındığı 1 aylık denemede trafiğin çıkmaza girmesine karşın  Vali Ahok o uygulamayı tamamen kaldırmakta ısrar etti.  Bir çok kişinin özlemini duyduğu üçü bir arada sistemi şimdi tek-çift plaka uygulaması ile telafi edilmiş oluyor.

Sistem yapımı hala süren Jakarta üstten raylı sistem ve metro yapımı bitene kadar trafiğe geçici bir çözüm sunmayı hedefliyor.

_____________________

Gulseren Tozkoparan Jordan/
Jakarta 19 Eylul 2016
gjtozkoparan@gmail.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + seven =