ENDONEZYA… Hayat bazan uzun bazan da çok kısa!

Her ne kadar uzun ve sağlıklı bir yaşam için sürekli yeni reçeteler üretilse ve biz onların bombardını altında kalıp uygulamaya çalışsak da çok umutla bakamıyoruz geleceğe artık ..

Hiçbir zaman bugünden yarına garantimiz yoktu biliyoruz da canlı bombalar türeyeli beri ne tadımız kaldı ne de tuzumuz..Yarından endişe etmeden bir gün bile geçmiyor.

Kimin nerede ne zaman bir canlı bomba ile karşılacağı hiç belli değil! Her an her yer olabilir!

Ne seyahatlerimizde güven kaldı, ne düğünlerimizde, ne gösteri ve isyanlarımız da ne de kutlamalarımızda! Bir fincan kahve içmek için soluklandığımızda bile güven içinde değiliz!

Canlı bombalar aramızda kol geziyor, Azrail onlarında yanında melekten melek kaldı!

Onlar kendi canını hiçe sayarken hayata umutla bakan, masum insanların canına da acımasızca, vicdansızca, umursamazca kıyıyor. Bir çok hayatı aynı anda cehenneme çeviriyor. Ölenlerin yakınları canlı cenaze haline gelirken diğerleri yaşamaktan utanır, hayattan zevk alamaz geldi, tesadüfen hayatta kalanlar ise hiçbir zaman eskisi gibi olamıyor. Ne zaman bitecek bu kıyım!

Tüm bu duygular içinde çırpınırken, İstanbul’da katledilen gencecik masum insanların hikayelerini okurken çelişki bu ya uzun yaşama dair iki haber gözüme çarptı:

İmrenerek okudum ilkini, ikincisi de güzel bir haber ama tartışmaya açık!

Torununun torununu görmek hayal olsa gerek..

Kanada da 96 yaşındaki bir kadına torununun torununun torununu görmek kısmet olmuş! Yazması ve telafuz etmesi bile zor!

Vera Sommereld altıncı kuşağa eklenen kız torununu kucağına almış geçenlerde… 2 aylık bebek Callie’nin annesi Alisa 20 yaşında, anneannesi Amanda 39 ve onun annesi ise Grace 59 yaşında. Bebeğin büyük büyük ninesi Gwen 75 yaşında ve onun annesi Vera ise en büyük nine 96 yaşında.

Küçük bebek Callie beşi de hayatta olagelmiş ninelerine ve annesine 6. kuşağı da eklemiş böylece.

Guiness Rekorları içinde kuşak zinciri bozulmadan yedinci kuşağa kadar gelinmiş rekor kayıtlıymış ancak kırılmadan altıya kadar gelen kuşağa çok az rastlandığı belirtilmiş.

Bebeğin anneannesi Bayan Cormier BBC’ye yaptığı açıklamada “Aslında anneanne olmak için çok gencim ama torunum ansızın geldi ve yapacak bir şey yok, mutluyum, tadını çıkarıyorum. Büyük büyük annemin torunumu görebilmesi ise inanılmaz, tam bir mucize ” demiş.

Bizdeki çocuk gelinleri, 14 yaşında kendisi çocukken anne olan çocukları düşünürsek 20 yaşında anne olmak çok da erken görünmüyor doğrusu.

Yetmiş üçte baba olmak

Sözünü ettiğim diğer haber ise Rolling Stone Müzik Grubundan Sir Mick Jagger ile ilgiliydi.

Mick Jagger 73 yaşında yaşında sekizinci kez, bir kez daha baba olmuştu!

Kendisinin zaten yaşları 17 ile 45 arasında değişen yedi çocuğu varmış ve hatta 2014 yılında torun sahibi olarak büyükbabalığa terfi etmiş.

Rock yıldızı sanatçının geçtiğimiz günlerde 29 yaşındaki Amerikalı balerin kız arkaşı Melanie Hamrick ile birlikteliğinden bir çocuğu daha olmuş. O yaşta baba olunca çocuğun daha çok dedesi gibi olacağını elbette Sir Mick Jagger düşünmüştür ve sonuçlarına katlanacaktır o bir yana.

Diğer yandan Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine. Gönül istiyor ki herkes ersin muradına..

Öksüz kalmasın çocuklar, eşler, anne, babalar, yarım kalmasın güzelim hayatlar..

Gülseren Tozkoparan Jordan

______________

Jakarta/ 13.11. 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + eleven =