ENDONEZYA… Masal gibi bir düğün!

Jakarta üç gün boşaldı, Endonezya’nın kalbi Solo da attı!

Endonezya Başkanı Joko Widodo tek kızı Kahiyang Ayu’yu Kasım ayının  ilk haftasında evlendirdi.

Başkent Jakarta’nın en az üç gün boşaldığı dillere destan düğün Jokowi’nin memleketi Solo’da yapıldı. Düğüne yabancı ülkelerin Büyükelçileri ve Uluslararası Kuruluşların Temsilcileri de dahil Endonezyalı  politikacılar, sanatcılar, ülkenin dört bir adasından temsilcilerle yaklaşık 8 bin konuğun  katıldığı belirtildi. Çok konuşulan düğünde kültür ve gelenek iz bıraktı!

Tamamen Java geleneklerine göre hazırlanan düğün üç gün üç gece sürdü. Jakarta’da resmi işleri nöbetçiler yürüttü. Diğer bölgelerden gelen misafirler düğüne  geleneksel-yerel kıyafetleri ile katılarak şehirde görsel bir şölen yarattı.Gelin arabası altı atın çektiği geleneksel fayton idi.

TV programları, gazeteler, radyolar, sosyal medya üç gün boyunca düğünü konuştu ve düğünden canlı yayınlar yapıldı.

Düğün 3 Kasım Pazartesi günü öğleden sonra  Başkan Jokowi’nın Surakarta’daki özel konağında yalnızca aile üyelerinin katıldığı Kuran okumasıyla başladı. Düğün sürecinin iyi geçmesi ve hayırlı bir evlilik olması için dua edildiği ifade edildi.

Java düğünleri tam anlamıyla adet ve geleneğe uygun yapıldığında bir hayli teferruatlı, bir çok küçük töreni kapsamakta. Bunlardan  ikincisi kız babasının geline yeşil hindistan cevizi yapraklarından takı hazırlaması-Bleketepe.

Başkan Jokowi  düğünün ikinci günü evlerinin önünde bu görevini yaptı. Sembolik bu takı  ailenin çocuklarını her zaman koruyacağı anlamına gelmekte.

O tamamlandıktan sonra  yine ikinci günde gelinin ailesinin rızasının alınması gerekiyor. Sireman geleneği ise yedi nehirden gelen suyla gelin ve damada  banyo yaptırılmasını içeriyor.  Bu tören için  hazırlanan özel bir alanda yapılan sembolik banyoda elbiselerinin üzerinden bu su dökülüyor.

Aynı akşam düğün resepsiyonu arefesinde damat kız tarafını ziyaret ederek hediyelerini sunuyor-midodareni ki bu da Java geleneğine göre damadın esine bakma kapasitesini gösteriyor. Burada hediyenin değeri, görsel  güzelliği erkek tarafının zevkine ve bütçesine kalmış. Bu bölümde de her iki taraf geleneksel kıyafetlerine bezeniyor ancak damat gelini göremiyor.

Düğünün üçüncü gününde Carsamba sabahı dini nikah-ijab kabul kıyıldı. Jokowi’nin kıydığı  nikah töreninde yalnızca aile, yakın akrabalar ve bazı politikacılar, nikah şahidi bakanlar ve başkan yardımcısı Yusuf Kalla ile bazı özel konuklardan oluşan elli kişi huzurunda gerçekleştirildi. Türkiye Büyükelçisi Şander Gürbüz ile Eşi Durhan Gürbüz törenin bu kısmında özel konuktu. Bazı TV kanallarında canlı olarak yayınlandı. Düğün aynı akşam tüm  konukların katıldığı büyük bir resepsiyonla sona erdi. Resepsiyona katılan konuklar civardaki otellerde kaldı ve masraflarını kendileri karşıladı, resepsiyon mekanına  becak adı verilen bisiklet faytonla taşındılar.

Düğünde sözcü ve organizatör Jokowi’nin buyuk oğlu Gibran idi.  Ancak düğün henüz tam olarak bitmiş değil. Yüksek Lisans yaptıkları sırada tanışan genç çiftin düğün merasiminin ikinci bölümü oğlan evinde devam edecek. Yapılan masrafın ise 2 milyar civarında olduğunu söyleniyor.

Başkan Joko Widodo’nun damadı Boby Afif Nasution  Endonezya’nın Sumatra Adası Batak etnik kökenden,  kral soylu müslüman bir aileden gelmekte. Dolayısıyla onlar da kendi geleneklerine göre bir düğün  daha yapacaklar.  İkinci  bölüm 22-26 Kasım tarihlerinde  Medan’ da..  Gelin Kahiyang Ayu’ya  Batak  geleneğine göre aile adı verilecek. İşin ilginç yanı çok karışık olan Batak sisteminde gelin Ayu kayınvalidesinin soyadını alıp Siregar olacak. Eşi Boby ise babasının soyadını “Nasition” taşımakta.

Bu  populer düğün hakkında halkın nabzını arkadaşım Dewi aracılığıyla yokladım:

“Evet bu düğün diger politikaciların düğünlerine  göre çok daha farkli oldu. Başkan Jokowi daha sade ve Endonezya kültürünün tüm renklerini bir arada gorebilecegimiz geleneksel bir düğün ortami olusturdu. Kendisi, ailesi, kızı ve damadi Java kültürüne ait yöresel kiyafetle düğüne katılırken davetlilerde kendi yöresel kiyafetlerini sergiledi.

Düğünler yerli halkta genelde yöresel kiyafetlerle oluyor. Çin etnik halk ise batı tarzı damatlık ve gelinlik giyiyor. Burada bizim anladığımız Jokowi!nin yapmak istedigi; uzun bir süre halk arasindaki birlikteliği bozmaya calisanlara tekrar Endonezya’nin devlet slogani olan “Bhinneka tunggal ika’yi, yani farklılıkta birlik olmanın” güzelligini vurgulamak, düğünle bu mesajı vermis oldu. Kendisinin tamamen halkın bir parcasi oldugunu vurguladı. Halkı da bu birlikteligi olusturan külturel degerlere yoneltmis oldu.

Bir TV programında  “Jokowi Mantu” baslığı kullanıldı. Tam olarak ne demek?

Jokowi’nin damadı demek. Endonezya genel olarak bir anaerkil ulke. Burada kız verilmez damat alınır. Yani damat kızın evine cikar. Gelenek  böyle fakat günümüzde yeni evli ciftler artık kendi evlerine cıkıyor.

Masraflı bir düğündü anlaşılan. Java düğünlerinde asıl masrafı kim yapar? Kız  mı oğlan tarafı mı?

Endonezya genelinde hemen hemen tüm etnik sınıflarda  tüm masraflar kız tarafina aittir fakat günümüzde bu masraflar aileler arasında anlasilarak bolünmektedir.

Siz de dügün öncesi olmazsa olmaz fotoğraf çekimi var. Sırf bunun için yurtdısına gidebiliyorlar. Jokowi’nin kızı seçimini ülkesinden yana yaptı bu da epey bir yankı uyandırdı. 

Evet bir diger önemli nokta bu idi. Pak Jokowi bu düğünde Endonezya’nın kulturel mirasini tum dunyaya tanitmak icin boyle bir yontem secti. Hatta gelin ve damat balayini da yurtdisinda degil ulke icerisinde planladı.Düğünün tamamı sanki tanıtıma yönelikti.

Sence  halk bu  düğünü nasıl karşladı?

Bu dugun Endonezya icerisinde son donemlerde yasanan kırgınlıkları birlestirme adına cok faydali oldu. Halka ait bir dugundu, buram buram halk kokan bir ortamda gerceklesti. İlk defa halkin bu kadar benimsedigi bir düğündü diyebilirim. Ayrıca düğün Jawa, Surakarta (solo) ilinde bir turizm hareketlenmesine sebep oldu. Oteller doldu, iki gün boyunca sehirde esnaflar icinde bir bayram havasi oluştu.

İki yıl önce oğlu evlendi. Biz tatildeydik hatırlamıyorum. O da bu kadar yankı uyandırmışmıydı?

Büyük oğlu Gibran’in düğünü de ayni yerde kültürel bir düğün olarak gerceklesmisti.  Ancak kızı Kahiyang’ınki daha görkemli oldu. Buradaki ana sebep ise yukarda belirttigim gibi, son donemlerde yasanan ulke icerisindeki birligi bozmak icin büyük capta  yapilan prostesto gosterileri ile zedelenen kardeslik ruhunu tekrar diriltip sağlamlastırmaktı.

Pak Jokowi her yaptigi etkinlikte cok uluslu, dilli ve dinli olan ülkenin birlik ve     beraberligini halk arasinda pekistirmek icin tum programlarini bu degerlere gore yapmaya dikkat ediyor, sade ve halktan biri gibi yasadigi icin  de halk tarafindan da cok seviliyor.

Terihmakasih Dewi.( Tesekkürler)

_______________

Gülseren Tozkoparan Jordan
22 Kasım 2017 Cakarta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + 6 =