ENDONEZYA… Mültecilerden mültecilere yardım eli “Özgürlüğe Bisiklet Sürmek”

“Bike to Freedom”

Cakarta’da bir kaç yıldır mülteci olarak yaşayıp Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği- BMMYK (UNHCR) tarafından yeni ülkelerine yerleştirilmeyi bekleyen bir grup mülteci kader arkadaşları olan tüm mültecilerin sesini duyurmak ve dünya çapında yardım toplamak amacıyla uzun bir bisiklet turuna çıkmaya hazırlanıyor.

Bu yolculuk Cakarta’dan başlayacak ve planlandığı gibi sürerse 14 gün içinde her gun 100 km ile 1250 km yaptıktan sonra sona erecek.

9 Aralık İnsan Hakları Günü

Anlamlı yolculuğa yine anlamlı bir gün olan 9 Aralık İnsan Hakları Gününde başlayacak ekip 6 kişiden oluşuyor:

Mohammed (Mo) Bagherian- Kaptan ve Ekip başı, eşi Shrin- aşcı ve 8 yaşındaki oğulları, Fakhri-Kaptan Yardımcısı, Sultani- Çadır Kurucusu, Azim -Teknisyen.
“Bir gün hepimiz özgür olacağız” sloganı ile yola çıkan grup motivasyonlarını şöyle açıklıyor:

“ Biz ev ve anavatanını politik, sosyal ve dini sebeplerle zulüm gördüğünden dolayı terketmek zorunda kalan binlercesi gibi bir grup ilticacı ve mülteciyiz. Endonezya’ya bize kucak açtığı ve geçici olarak bu güzel ülkede misafir ettiği için müteşekkiriz. Aynı zamanda gelişmekte olan bu topluma yük olduğumuzun da farkındayız. Ülkelerimizdeki zulüm, işkence, hapis, şiddet gibi zorluklardan uzaktayız ancak hayatımız yine de zorluklarla dolu. Yaşantımız kaos, korku içinde geçiyor! Sağlık, sosyal güvenlik, çalışıp para kazanma, hareket özgürlüğü, çocuklarımızı okula gönderme gibi en temel insan haklarından mahrumuz.

Ne yazıkki bütün bu haklara ancak yeni bir yaşam kuracağımız üçüncü ülkeye yerleştirildikten sonra sahip olabileceğiz, bu da uzun yıllar belirsizlik içinde beklemeyi getiriyor, sıkıntımıza stres ve sıkıntı ekliyor.
Daha iyi bir hayatı beklerken Endonezya’ya yük olmak istemiyoruz. Bizler barışın temsilcileriyiz, özgürlük için bisikletlerimizi süreceğiz ve mültecilerin sesini ve sevgisini tüm dünyaya duyuracağız.”

Amaçlarının tüm dünya çapında mülteciler için farkındalık oluşturmak ve yardım toplamak olduğunu söyleyen Kaptan Mohammed Bagherian bir süre önce BMMYK- UNHCR tarafından başlatılan kampanyada kendilerinin de tuzu bulunsun istediklerini ve arkadaşları ile böyle bir etkinliğe karar verdiklerini söyledi.

“Bike to Freedom” adı altında sırf bu kampanya için açtıkları web sayfasında http://www.biketofreedom.com/
yardım kampanyası için verilen hesap numarasının UNHCR’nın başlattığı kampanyanın hesap numarası olduğunu, tüm yardımların aynı hesap altında, aynı havuzda toplanacağını ve dünyadaki mültecilere bu hesaptaki kaynaklar kullanılarak bir korunak yapılacağını ifade etti.

Özgürlük elbet bir gün gelecek!

Bes yıldan fazla zamandır Cakarta’da yaşadıklarını BMMYK tarafından görüşmelerinin tamamlandığı halde 3 yıldan fazla zamandır yerleştirilmeyi beklediklerini ifade eden Mohammed “ Bütün mültecilerinin en büyük hayal ve isteğinin bir an önce yeni yerlerine yerleştirilmek ve normal bir hayat sürebilmek” olduğunu ifade etti.

Bu farkındalık ve yardım etkinliğinde yol boyunca bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve Kiliselerin de kendilerine destek ve sponsor olduklarını, işlerini kolaylaştırdıklarını her türlü destek için minnettar olduklarını vurguladı.

Ödünç aldıkları bisikletleriyle 9 Aralık’ta Cakarta Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi önünden başlayacak yolculuk Bali Adasının Baskenti Denpasar’da 25 Aralık Noel’e denk gelen günde sona erecek.

__________

Gülseren Tozkoparan Jordan
Cakarta/ Endonezya
26 Kasım 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 1 =