ENDONEZYA… Pasaport işlemlerinde jet hızı

Cakarta’ya geldiğimizden bu yana, yani dört yıldır Büyükelçiliğimize resmi olarak hiç işimiz düşmemişti. Ziyaretlerimiz bazı kutlamalara katılmaktan ibaret oldu, bir de nikah törenine.

Pasaportların yenilenme zamanı gelmiş  bile bu arada, yeni başvuru gerekli oldu.

En son  yaklaşık 5 yıl önce Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde uzatmıştık, o günden bugüne epey değişiklik olmuş, hız kazanmış .

Devlet Memuru emeklisi olmakla aldığım  Yeşil Pasaportum bugünlerde bir avantaj olmaktan çıktı. Yurtdışına çıkışlarda ekstra kontrol getirildi. Bunu tecrübe ederek öğrendik 1 ay öncesinde yurttan dönüş yaparken.. Yarım saat pasaport kontrolde sıra bekleyip tam sıra geldi diye sevinirken çoluk çocuk başka bir kapıya yönlendirildik. Orada da bekleme, kontrol sonrasında tekrar esas kapıya gelip yine bekleme derken işimiz epey uzadı ama uçağa yetişmiştik herşeye karşın..

Hem onun, hem de yurt dışında ilk kez bu işlemleri yapmanın, ayrıca Cakarta trafiğinde uzun süre mağdur olmanın üstüne bir de 15 yaş üzeri olduğu için bizimle gelmek zorunda olup sabah derslerini kaçıran kızımızın  gerginliği de üzerimize kara bulutlar gibi çökmüştü.

Bir de üstüne Elçilik kapısndaki sıkı güvenlik önlemleri, gerisini düşünün artık! Önlemlerden hiç  şikayetçi değiliz yanlış anlaşılmasın!

Çok geçmedi evraklarımızla Elçilik emektarı Hüseyin Bey’in  karşısındaydık ve  bir taraftan başvurumuzu yaparken bir taraftan da ince belli cam çay bardaklarında Türk çayımızı yudumluyorduk.  Ne lüks  ama! Başka nerede görülür bu misafirverlik, hangi ülkenin Büyükelçiliğinde işleminizi yaparken çay ikram ederler!

Aslında yıllar önce Londra TC. Büyükelçiliğine işimin düşmüşlüğü vardır, başka yeri de pek bilmem, kafamı içeriye zor uzatmıştım, bırakın çayı, kahveyi!

Türk misafirperverliğinin yanında  galiba ülke ve şehirlerin yapıları, resmiyetleri de yansıyor  kurumlara!

Başka ülkelerden en sık vize için başvurduğum ülke İngiltere’dir ve vizenin hazır olduğunu bildirmek için gelen sms’in, telefonda aldığınız bilginin ücretini bile alırlar bırakınız çayı, kahveyi. Pasaport başvurusu ayrı bir muamma, giderek zorlaşıyor, bürokratikleşiyor. Son tecrübemde gördüm ki bizim sistemimiz de onlar kadar ilerlemiş, hatta geçmiş, gereksiz yere materyalistleşmeden!

  1. pasaportumuzun süresini  uzatma sürecinin tamamından etkilenmemek imkansız!  Pasaport yenilenmesi için başvuru yaptığımız andan baslayıp bir haftayı bile doldurmadan yenilerini  teslim aldığımız zaman diliminde  Dış İşleri Bakanlığı’ndan dört ayrı e-posta aldım.

Birincisi  basvurudan bir kaç saat sonra gelen e-pasaport basvurumuzun  alındığına  ve tanzim merkezine gönderildiğine, beklenmedik bir durum olmadığı takdirde tanzim süresinin 14 işgünü olduğuna dair bir gönderiydi.

İkinci e-posta hemen diğerinin ardından geldi; tanzim işleminin bittiğini ve yalnızca beklemem gerektiğini söylüyordu.

Basvurunun bir haftayı doldurmasına bir gün kala gelen üçüncü gönderi pasaportların ilgili Temsilciliğe gönderildiğini ve eski pasaportumla gitmem durumda yenisini teslim alabileceğimi bildirmekteydi.

Pasaportumu teslim aldım ve yeni bir eposta daha beklemiyordum doğrusu ama bir de ne göreyim bir tane daha gelmemiş mi! mfa.gov.tr’den ve bu kez de “Yeni pasaportunuzu iyi günlerde kullanın, süreçte karşılaştığınız tecrübeleri isterseniz filanca adrese geri bildirim yapabilirsiniz” diyordu.

İstenirse nelerin yapılabileceğini bir TC vatandaşı olarak gördüm ve bu süreçteki ilgiden dolayı çok mutlu oldum. Mutluluğuma mutluluk katan başka bir sebep ise samimiyeti ile insanı ilk anda  sarıp sarmalayan Yeni Büyükeçimiz ile tanışmak oldu.

Endonezya’nın  Yeni Türk Büyükelçisi

Görev süresi biten önceki Büyükelçi Zekeriya Akçam’ın ayrılmasıyla Haziran başında Endonezya Yeni Büyükelçimiz görevine başladı ancak tatilde olmamız nedeniyle kendisiyle  tanışma fırsatı bulamamıştık.

Bu vesile ile kendisini de ziyaret ederek tanışma şerefine eriştim.  

Büyükelçimiz Mehmet Kadri Şander Gürbüz meslekte kıdemli bir Dışişleri mensubu.

Viyana Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun ve aynı  yerde Doktorasını yapmış. Köln, Yeni Delhi’de Konsolosluk hizmetinden sonra Washington ve Viyana’da Büyükelçi Müsteşarlığı görevlerinde bulunmuş. Atina ve Darüsselem de Büyükelçi, Ekonomi Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı olarak çalışmış ve Tazmanya’daki Büyükelçilik görev süresinin bitiminde Cakarta’ya atanmış. Kapısının tüm Türk Vatandaşlarına her zaman  açık olduğunu ifade eden Sayın Şander Gürbüz evli ve iki  çocuk babası. Bugünlerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın tatlı telaşı içinde.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var misali insan çayda kahve de değil yalnızca gülen bir yüz, içten bir selam da. Sebep ne olursa olsun yurtdışında Türk Büyükelçiliğine her gittiğimde  kendimi  babaevine gitmiş  gibi hissediyorum. Çalışanlardan güler yüzle bir  hoşgeldiniz duymak da  bonus!

___________

Gülseren Tozkoparan Jordan
Cakarta / Eylül 2016
gjtozkoparan@gmail.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + fourteen =