ENDONEZYA… Yeni Yıl Kararları

Adettendir her yeni yıla girerken yeni bir takım kararlar alınır! Bazı alışkanlıkları değiştirmeye, yeni alışkanlıklar edinmeye yönelik ya da hayatınızda ya da yeni bir şeylere başlamak gibi..

Sözgelimi sigarayı bırakmak, şekeri bırakmak, daha az içki içmek, kilo vermek, yeni bir kursa başlamak, sevmediğiniz bir huyunuzdan vazgeçmek, sizi sinir eden bir arkadaşınızla artık görüşmemek, kırgın olduklarınızı affetmek, daha az alışveriş yapmak, daha çok para kazanmak, daha çok kitap okumak, hayata daha olumlu bakmak, gönüllü işlerde görev almak, bir yetiştirme yurduna abone olmak, yeni yatırımlar yapmak, akrabalarınızla görüşmek, iyi dinlemeyi öğrenmek, eleştirmemek, dedikodu yapmamak, sabah erken kalkmak, çocuklara gidip gelip sarılmak, yemek yapmayı öğrenmek vs. vs. listeyi uzatmak mümkün..

Eskiden bizde olmayan bu adeti yurt dışından araklamış olmalıyız! İlla da yılbasında böyle bir takım kararlar alındığını anımsamıyorum eskiden. Yani her an bu kararları alabilirdiniz, pek kimsenin özellikle yeni yıla girerken bu konu üstüne düşündüğü yoktu!

Şahsen ben 1992 yılında İngiltere’de dil öğrenirken kaldığım ev sahibi yeni yılın ilk gününde

“ Bu yılki yeni yıl kararların ne diye “ sorduğunda afallamıştım! İlk kez duymuştum. Sanırım “pek düşünmedim diye” geçiştirmiştim. Aslında hiç bilmiyordum bu geleneği, öylece öğrenmiş oldum. Meğer İngilizler her yıl basında böyle kararlar alır ve sonra yıl boyu bunları gerçekleştirmek için uğraşır dururlarmış. Boşuna denmemiş “Türk gibi başla, İngiliz gibi bitir” diye. Başlamak kolay da devamını getirip hele de bitirmek hiç kolay değildir! Hep imrenmişimdir boyle çok kararlı, kararın üstüne giden insanlara.

Ancak alışkanlık bu kolay kazanılmıyor, durmadan pratik etmek gerek. Ben de bu “Her yeni yıla başlarken bir takım kararlar alma geleneğini alışkanlık haline getiremedim ne yazık ki!

Komik belki ama günlük hayat telaşesi içinde her yeni yıl başında kendime yeni hedefler koymayı unutuyorum !

Kararlar alsam kötü mü olurdu! Olmazdı, aksine başarıyı yakalardım belki şimdiye kadar! Mesela bir yeni yılda” Bu yıl bir kitap yazacağım ya da iyi bir gazeteci olacağım” diye bir karar almış olsaydım belki de olmuştum bu zamana kadar!

Neyse geldik işte bir yeni yıla daha, çok çabuk geçti bu da diğerleri gibi.. Çocukken bir türlü geçmeyen, çok uzun gelen yılların hızına artık yetişmek zorlaştı!

Bu sefer nasıl olduysa zamanında hatırladım yeni yıl kararları almayı. En azından düşünmeye başladım, bu da bir aşamadır.

Bilmem sizler düşündünüz mü bu yıl yeni kararlar almayı!

Yalnız bu kararları alırken gerçekten başarıya ulaşmak istiyorsak öyle rastgele almamalıymısız!

Sözgelimi uygulanabilir, ulasilabilir, gerçekçi olmalı ve yürekten istenmeli. Bu kriterlere uymazsa gerçekleştirmesi zor olur o da başarısızlık hissi yaratır ki bu da istenmedik bir durum!

Kararlarım üzerine düşünürken kendimi gecen yılın bilançosunu yaparken buldum. Neler oldu, neler bitti, neler planlıyordum nasıl gitti! Bilançonun sonunda birtakım dersler çıktı.

Dünyayı yeniden keşfetmedim. Hani hep şu ortalıkta dolaşan hayat derslerinden, hep öğütlenen şeylerden kendi yaşantımdan dersler çıkarmışım. Her olaydan ders çıkarmayı öğreneliberi daha mutlu olduğumu söylemeliyim.

Bir süredir içinde yaşadığım kültürden öğrendiğim de çok şey olmuş ve bunların ışığında bu yılki kararlarım şekillendi diyebilirim.

 1. Sözgelimi Endonezyalılardan öğrendiğim olaylar karşısında sakin, soğukkanlı olmak, en zor anlarda bile gülebilmek,yarını çok düşünmemek, günü gününe yaşamak, hep gülümsemek,
 1. İçinde yaşadığım kültürü gerçekten öğrenmeye çalışmak, bunu bir an önce yapmak.
 2. Klişedir ama tercrübe ile sabit! Hayatta hiç birşey şey için geç değil. O yüzden yapmak istedimiz birşey varsa denemek, illaki denemek. Yeni tecrübelere evet demek! Koşmak, tenise başlamak .
 3. İnsanlara düpedüz güvenmemek, temkinli olmak.
 4. Hiçbir şey, hiçbir insan , hicbir olay göründüğü gibi değildir. Bunu her zaman akılda tutmak. Yargılarken dikkatli olmak!
 5. Yeri geldiğinde yardım istemekten çekinmemek (isteyenin bir yüzü kara)
 6. Gerçekten komşu komşunun külüne muhtaç. Bugünlerde kül olmasa da internet olabilir!

  Komşularımızı tanımak.

 7. Dürüstlük ve açık olmaktan zarar gelmiyor. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.”
 8. Gözümüzde buyuttuğumüz olaylar o kadar da büyük olmayabiliyor, baştan dert etmeye değmez. Zamanı gelince üzülürüz gerekirse.
 9. Ertelememek gerek. Aklınızda birisini görmek mi, aramak mı var, hemen harekete gecmeli.
 10. İstemeden vermenin değeri olmuyor, ihtiyacı olan istesin ki değeri olsun.
 11. Geri bildirim çok önemli yıkıcı olmadan,
 12. Vefadan zarar gelmez, ancak bazı şeyleri, ,ilişkileri zorlamamalı, bitirmeyi bilmeli.
 13. Kendine sınır koyma, ulaşılmaz yoktur ama zamanı vardır.

Bir baktım uzun bir listem var, çok ders almışım, derslerime çalışmam gerek!

Hayat çoğunlukla bizi çekmek istediği yere çekse bazan biz boşuna kürek çekiyor gibi hissetsek de hedefler koyup, yeni kararlar almanın bir zararı yok. Bugunkü iletişim olanakları, sosyal medya çılgınlığı bir an durup düşünmeye olanak vermiyor. Herşey çok hızlı akıp gidiyor, sürekli koşturuyoruz yine eksik kalan bir şey var gibi geliyor. Arada bir tüm bunlara mola vermek, durup, dinlenip düşünmek iyi gelir.

Yeni Yıl Kararlarınızı gerçekleştireceğiniz güzel bir yıl olması dileğiyle.

______________

Gülseren Tozkoparan Jordan

Endonezya/ Cakarta 2 Ocak 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − 13 =