‘Er Hüseyin’i kurtarmak’ ve Yeni CHP!

‘Er Hüseyin’i kurtarmak’ ve Yeni CHP!

0
PAYLAŞ

‘Yeni CHP’nin Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK’lılarca iki gün alıkonulmasının ardından yaptığı açıklama, Türkiye’de siyaset yapma biçiminin ve iktidara namzet olmanın ve hatta iktidarda kalmanın nereye yaslandığını göstermesi bakımından bir milattır.

İki gün boyunca medyanın büyük bir özveriyle sahneye koyduğu, Aygün’ün deyimiyle ‘dağ macerası’, PKK’nın halkla ilişkiler aracına dönüştürülmüştür.

İki günlük macera boyunca ‘genç arkadaşlardan’ saygılı tavırlar gördüğünü açıklayan Aygün’ün dikkat çekici konuşmasının satır başlarını alt alta sıralayınca ortaya çıkan tablo Türkiye’nin yeni bir dizaynın içine çekileceğinin işaretini veriyor.

Bir terör örgütü tarafından kaçırıldığı öne sürülerek iki gün boyunca Türkiye’yi ekranlara kilitleyen Aygün, serbest bırakılmasının ardından bakın neler söyledi:

-Bu eylemi yapan genç arkadaşlar bu ülkenin çocukları.
-CHP’nin izlediği politikanın olumlu olduğunu ama bütün partilerin daha fazla çaba harcaması gerektiğini belirttiler.
Asker olsun, dağda ki çocuklar olsun bu ülkenin çocukları olduğunu belirttiler.

-Yeni CHP’nin Dersim milletvekili olduğunu belirttim, gördüğüm şu dağda ki 18-25 yaş arası grup tümü evlerine geri dönmek istiyor, Kürt sorununun çözümü için bugün yapılamayan birleşmenin tek yol olduğunu söylüyorlar.

-İki gün dağda kaldım, Dersim dağlarını özlemişim ama kimse dağda kalmasın ve dağa çıkmasın.

-Beni dost bir milletvekili olarak söylediler hatta bağımsız milletvekili olarak siyaset yaparsam daha memnun olacaklarını söylediler bende silahların gölgesinde kararların alınamayacağını söyledim kendilerine.

-Yoğun tepkiler üzerine eylemin amacına ulaştığını bildirip beni uğurladılar, sarıldılar ve öptüler. ‘Burada bulunan kardeşlerini unutma abi’ dediler ve bende kendilerine barış için katkı sağlayacağıma söz verdim’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ne Hüseyin Aygün, ne de Yeni CHP, “Er Ryan’ı Kurtarmak” soslu Türk usulü dramatize edilmiş bir Hollywood yapımını andıran bu filmde kamuoyunu yeterince ikna edici olamamıştır. Habur’daki açılım şovuyla aldığı ihaleyi yerine getirmeye çalışan AKP’nin yardığı kafa-göz, ‘hepsi iyi çocuklar’ şirinliğiyle tamponlanmaya çalışılıyor.
AKP’nin yaşadığı açılım hezimetinin ardından bu kez ihale zarfının üstünde ‘Yeni CHP’ yazıp yazmadığını önümüzdeki günlerde yaşanacakları dikkatle izleyip öğreneceğiz…

BİR CEVAP BIRAK

sixteen + 14 =