‘Er Hüseyin’i kurtarmak’ ve Yeni CHP!

‘Yeni CHP’nin Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK’lılarca iki gün alıkonulmasının ardından yaptığı açıklama, Türkiye’de siyaset yapma biçiminin ve iktidara namzet olmanın ve hatta iktidarda kalmanın nereye yaslandığını göstermesi bakımından bir milattır.

İki gün boyunca medyanın büyük bir özveriyle sahneye koyduğu, Aygün’ün deyimiyle ‘dağ macerası’, PKK’nın halkla ilişkiler aracına dönüştürülmüştür.

İki günlük macera boyunca ‘genç arkadaşlardan’ saygılı tavırlar gördüğünü açıklayan Aygün’ün dikkat çekici konuşmasının satır başlarını alt alta sıralayınca ortaya çıkan tablo Türkiye’nin yeni bir dizaynın içine çekileceğinin işaretini veriyor.

Bir terör örgütü tarafından kaçırıldığı öne sürülerek iki gün boyunca Türkiye’yi ekranlara kilitleyen Aygün, serbest bırakılmasının ardından bakın neler söyledi:

-Bu eylemi yapan genç arkadaşlar bu ülkenin çocukları.
-CHP’nin izlediği politikanın olumlu olduğunu ama bütün partilerin daha fazla çaba harcaması gerektiğini belirttiler.
Asker olsun, dağda ki çocuklar olsun bu ülkenin çocukları olduğunu belirttiler.

-Yeni CHP’nin Dersim milletvekili olduğunu belirttim, gördüğüm şu dağda ki 18-25 yaş arası grup tümü evlerine geri dönmek istiyor, Kürt sorununun çözümü için bugün yapılamayan birleşmenin tek yol olduğunu söylüyorlar.

-İki gün dağda kaldım, Dersim dağlarını özlemişim ama kimse dağda kalmasın ve dağa çıkmasın.

-Beni dost bir milletvekili olarak söylediler hatta bağımsız milletvekili olarak siyaset yaparsam daha memnun olacaklarını söylediler bende silahların gölgesinde kararların alınamayacağını söyledim kendilerine.

-Yoğun tepkiler üzerine eylemin amacına ulaştığını bildirip beni uğurladılar, sarıldılar ve öptüler. ‘Burada bulunan kardeşlerini unutma abi’ dediler ve bende kendilerine barış için katkı sağlayacağıma söz verdim’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ne Hüseyin Aygün, ne de Yeni CHP, “Er Ryan’ı Kurtarmak” soslu Türk usulü dramatize edilmiş bir Hollywood yapımını andıran bu filmde kamuoyunu yeterince ikna edici olamamıştır. Habur’daki açılım şovuyla aldığı ihaleyi yerine getirmeye çalışan AKP’nin yardığı kafa-göz, ‘hepsi iyi çocuklar’ şirinliğiyle tamponlanmaya çalışılıyor.
AKP’nin yaşadığı açılım hezimetinin ardından bu kez ihale zarfının üstünde ‘Yeni CHP’ yazıp yazmadığını önümüzdeki günlerde yaşanacakları dikkatle izleyip öğreneceğiz…

Önceki haberSuriye eski başbakanı: Rejim çöküyor
Sonraki haberDinlemeyi bilmek
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here