Erdoğan: Suriye’deki geçiş hükümetinde Esad olmamalı

BM Genel Kurul toplantıları için ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki geçiş hükümetinde Beşar Esad’ın olmaması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Reuters ajansına verdiği mülakatta Türkiye’nin, Esad iktidardan uzaklaştırılmadıkça Suriye’de barışın sağlanacağına inanmadığını belirtti.

“Suriye’nin geleceğine kendi halkı karar vermelidir” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu katil (Esad) neden bazı ülkelerce destekleniyor? Esad, herhangi bir geçiş sürecinin parçası olamaz. Dünya, Suriye sorununa Esadsız bir çözüm bulmalıdır. Diğer ülkeler Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstermelidir.

‘ABD bir teröristi barındırmamalı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda ise “ABD bir teröristi barındırmamalı” dedi.

Gülen’in faaliyetlerinin dünya çapında yasaklanması gerektiğini belirten Erdoğan, “Gülen terörist örgüt elebaşı olmaktan dolayı iade edilmeli ya da sınır dışı edilmeli” diye konuştu.

‘AB de sözlerini yerine getirmeli’

Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreciyle ilgili bir soruya da şu cevabı verdi:
“Türkiye, AB üyelik süreciyle ilgili sözlerini tuttu. Bu iki yönlü bir durum ve AB de sözlerini yerine getirmeli. Biz bu süreci sona erdirmedik. AB’nin bu süreçle ilgili dürüst olmasını istiyoruz.”

AB ve Türkiye arasındaki göçmenlerle ilgili anlaşmayla ilgili olarak da AB’yi eleştiren Erdoğan, “AB taahhütlerini yerine getirmedi” dedi.

Erdoğan ayrıca, OHAL süresinin meclis kararıyla uzatılabileceğini de belirtti.

Yoğun program

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’ta ilk akşamki programında, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşme ve SETA Vakfı tarafından düzenlenen çalışma yemeğine katılım var.

Erdoğan’a New York ziyaretinde; Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve bazı milletvekilleri eşlik ediyor.

Yarın, BM Genel Kurulu genel görüşmelerinin açılış oturumunda yer alacak Erdoğan’ın, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’i ayrı ayrı kabul edeceği aktarılıyor.

Erdoğan, BM Genel Kurulu’na hitap ettikten sonra BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon tarafından düzenlenecek öğle yemeğine, ardından ABD Başkanı Barack Obama’nın evsahipliğinde yapılacak “Mülteciler” konulu Liderler Zirvesi’ne katılacak.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşeko ile de ayrı ayrı görüşeceği belirtilen Erdoğan, ABD Başkanı Obama ve eşi tarafından heyet başkanları onuruna verilecek resepsiyona da katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.