Erdoğan, “Türkiye’ye yaptırımlarla geri adım attıramazlar”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray ve Pentagon’dan gelen Rahip Andrew Brunson ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Brunson gerilimi hakkında ilk kez konuşan Erdoğan, “Türkiye’ye yaptırımlarla geri adım attıramazlar” dedi.

Güney Afrika Cumhuriyeti ziyareti sırasında Türk gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Söylenmemiş şeylerin söylenmiş gibi ortaya konmasını doğru bulmuyoruz.” dedi.

“Biz Rahip Brunson’ı hiçbir zaman pazarlık konusu yapmadık” diyen Erdoğan, ABD ile pazarlık yapılmağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington’dan gelen yaptırım tehditleriyle alakalı olarak da “Yaptırımlarla Türkiye’ye geri adım attıramazsınız” ifadelerini kullandı.

“Biz göbeğimizden Amerikaya bağlı değiliz” diyen Erdoğan, ABD tavrını değiştirmezse Türkiye gibi güçlü ve samimi bir ortağı kaybedeceğini unutmamamalı ” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananları psikolojik bir savaş olarak değerlendirdi. “Bize düşen sabırla yolumuza devam etmekdir” diye konuştu.

Erdoğan F-35’lerin teslimatıyla ilgili ise “Neymiş F-35’leri vermeyebilirlermiş. “Vermezseniz, uluslararası tahkime gideriz dedik” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.