Erdoğan’dan 3 kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 kritik ziyaret gerçekleştirecek. İlk durak Rusya. Erdoğan bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştükten sonra, Kuveyt ve Katar’a gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üç ülkeyi kapsayan önemli bir tura çıkıyor. İlk durak rusya. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşmede masada kritik konular olacak. Suriye ve Irak’taki gelişmeler, terörle mücadele ve S-400 anlaşması ele alınacak konular arasında.

Moskova yönetimi Soçi’de yapılacak, Suriye toplantısına PYD’yi de davet etmiş, Ankara’nın tepki göstermesi üzerine o toplantı ertelenmişti. Görüşmede bu konunun da ele alınması bekleniyor.

Kritik ziyaret öncesi yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “İkili ilişkiler başta olmak üzere, Suriye ve bölgesel konular ele alınacak” dedi.

Kalın, Rusya ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini gerçekleştirmeye yönelik çalışmaların da kararlılıkla sürdürüldüğünü belirtti.

Erdoğan, Rusya’nın ardından, körfez krizinde arabulucuk yapan Kuveyt’i ziyaret ederek, Kuveyt Emiri el-Sabah ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı’nın 3. ve son durağı ise Katar olacak. Erdoğan, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite üçüncü toplantısına katılacak. Ziyarette körfez krizi de gündemde olacak.

Kalın, “Türkiye, bu gerginliğin bir an önce barışçıl yollardan çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.