Erdoğan’ın yazlık sarayının yolu AKP’li müteahhitten!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Okluk Koyunda inşa edilen yazlık sarayın yolu yapan AKP Trabzon İl Genel Meclisi Üyesi ve il başkan yardımcısı İsmail Keleş, memleketinde sokak sokak gezerek 24 Haziran seçimlerinde Erdoğan için vatandaşlardan oy istiyor…
 
Marmaris Okluk Koyunda inşası devam eden Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu için binlerce ağaç kesilerek yapılan yolun müteaahhiti de AKP’li çıktı. Yeşilbelde-Okluk Koyu arasında yapımı sürdürülen 16 kilometrelik otoyolu, Sarıosmanoğlu İnş. Mad. Nak. Tur. şirketi ile İmfalt Yol Yapı San. A.Ş. ortaklığında inşa ediliyor. Saraya yol yapmak için Ula ilçesine bağlı Gökçe Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 16 dekarlık bir de asfalt tesisi kuruldu. Tesiste günde 350 ton asfalt üretilecek. Ankara merkezli bir şirket olan Sarıosmanoğlu İnşaat’ın sahibi İsmail Keleş, AKP’nin eski Trabzon İl Başkan Yardımcısı ve il genel meclisi üyesi olarak biliniyor. Aldığı kamu ihaleleriyle büyüyen Keleş’in şirketi otoyol, gölet, liman, taşkın koruma ve içme suyu projeleri inşa ediyor. Keleş’in şirketi Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayının yol inşaatını sürdürürken kendisi de Trabzon’da AKP’li yöneticilerle birlikte sokakları gezerek 24 Haziran seçimlerinde Erdoğan için oy istedi.
 
Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Okluk Koyunda inşa edilen ‘Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi Dolgu ve İskelesi Projesi, yaklaşık bir yıldır kamuoyunun gündeminden düşmüyor. Kamuoyunda ‘Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayı’ olarak anılan projenin uygulanması için koruma altındaki bölgenin imar planları ve koruma statülerinde değişikliğe gidilmişti. Denizin Dubai’deki Palmiye adalarında uygulanan kum püskürtme yöntemiyle doldurularak üç hilal şeklinde kumsal oluşturulan proje kapsamında süper lüks yatların yanaşabileceği iki büyük iskele ile Erdoğan ailesi, konuklar ve çalışanlar için çeşitli yapılar inşa ediliyor.
 
YAZLIK SARAY İÇİN 7 BİN METRELİK DENİZ ALANI DOLDURULACAK
Okluk Koyunda 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde inşa edilen, 4 oda 1 salondan oluşan 230 metrekarelik mütevazı yazlık konutun yıkılmasıyla birlikte yeni sarayın inşa edileceği arazi de genişletildi. Toplamda 113 metrekarelik alana yayılması planlanan yapılaşma ünitelerinin yanı sıra 7 bin metrekareye yakın kıyı ve deniz alanı da doldurulacak.
 
OTOYOL İÇİN 16 DEKARLIK ORMANLIK ALANDA ASFALT TESİSİ KURULDU
Ancak yazlık saray için yapılacak doğa katliamı yalnızca kıyı ve denizle sınırlı değil. Ula ilçesine bağlı Gökçe Mahallesi’nde 16 bin 272 metrekarelik ormanlık alanda kurulan asfalt tesisi, yazlık saray için inşa edilen otoyol için malzeme üretecek. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ile yüklenici firma arasında yapılan otoyolla ilgili sözleşmeye göre 16 kilometrelik otoyol ve yol yapıları için 32 milyon 343 bin lira maliyet öngörüldü. Ormanın kalbinde açılan tesiste saatte 350 ton, yılda 1 milyon 680 bin ton asfalt işlenmesi planlanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumların da onayı ile kurulan tesiste üretilecek asfalt için kullanılacak malzeme yakın çevreden çıkartılacak.
 
SARAYIN YOLUNU YAPAN AKP’Lİ MÜTEAHHİT ERDOĞAN İÇİN OY İSTEDİ
Son olarak Okluk Koyundaki kirlilikle gündeme gelen yazlık sarayla ilgili çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıktı. Yöre halkının ve tatilcilerin kullandığı mevcut ulaşım yolu varken binlerce ağaç katledilerek saraya daha kolay ulaşım sağlamak amacıyla inşa edilen otoyolun yapımını üstlenen firmanın sahibi AKP’li çıktı. 16 kilometrelik otoyol, Sarıosmanoğlu İnş. Mad. Nak. Tur. şirketi ile İmfalt Yol Yapı San. A.Ş. ortaklığında inşa ediliyor. Yol için üretilecek asfalt da yine aynı firmadan. Sarıosmanoğlu firmasının başındaki isim olan İsmail Keleş, AKP’nin eski Trabzon İl Genel Meclisi Üyesi ve il başkan yardımcısı. 2005 yılında kurulan ve aldığı kamu ihaleleriyle büyüyen Keleş’in şirketi otoyol, gölet, liman, taşkın koruma ve içme suyu projeleri inşa ediyor. Keleş’in şirketi Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayının yol inşaatını sürdürürken kendisi de Trabzon’da AKP’li yöneticilerle birlikte sokakları gezerek 24 Haziran seçimlerinde Erdoğan için oy istedi.
 
‘DEMOKRASİ VE HUZURUN MİMARI ERDOĞAN’DIR’
Yerel Taka Gazete’de yer alan habere göre Trabzon’da Erdoğan için vatandaşlardan oy isteyen Keleş, Türkiye’nin çehresini değiştiren ismin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, “Bugün insanlar demokratik zeminde huzur içinde yaşıyorlarsa bunun mimarı Sayın Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızdır. Hem Cumhur ittifakının başkanı olacak hem de partisi mecliste güçlü olacak” diye konuştu.
Önceki haberİznik Gölünü kirletebilmek için yargıyı da çamura boğdular!
Sonraki haberTamince’den Kleopatra Koyu açıklaması: ‘Haberim yok!’
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.