Ergenekon, Grup Yürüyüş’ün müziklerinde

“Adanış Günü” adıyla çıkardıkları albümlerinde “Ergenekon” adlı bir şarkı ile darbecilere karşı ironik bir duruşta bulunan Grup Yürüyüş; halkına karşı darbe girişimlerinde bulunanlara, paşaları ve çeteleri koruyan yargı düzenine, bürokrasinin her yerinde örgütlenen darbeseverlere ve birçok hukuk dışı icraatlara dikkat çekmek amacıyla bir albüm yaptığını ifade etti. Grup Yürüyüş, “Ergenekon” şarkısıyla darbecileri albüme taşımasının yanı sıra asit kuyularında katledilen, zulüm ve işkenceye maruz kalan insanları, annelerinin yaktığı ağıtlar ile birlikte “Kuyu” isimli şarkıları ile gündeme getirdi.

Grubun solisti Mehmet Ali Aslan, “Sahip olduğumuz kimliğimiz, bizleri bu tip haksızlıklara karşı durmamızı gerektiriyor. Zulme karşı duruş mesajı çeşitli vesilelerle kamuoyuna taşınıyor. Bizler de bu mesajımızı sanat yoluyla, müzik ile taşımak istedik ve bunu bir sorumluluk addettik. Çünkü hayattan kopuk, dünyaya ve yaşama dair bir talebi olmayan, tavır sahibi olmaktan uzak bir sanatın sanat olamayacağını düşünüyoruz. ‘Ergenekon’ şarkısı da bu perspektifin ürünü… Yaşadığımız ülkenin köklerine sinmiş halk düşmanı çeteci-darbeci bir çizgi var. Ergenekon, ülkeyi karanlığa boğan bu çizginin, sistemin, mantığın bir tezahürü. Bizim de ülkeyi tahakkümü altına almaya çalışan militarizm, darbe planları, darbeciliğin fetişleştirilmesi karşısında söyleyecek sözümüz var. ‘Ergenekon’ şarkısında; darbecileri, yüksek yargı bürokrasisini, postalsever rektörleri ti’ye alarak bu karanlığın kökünün kurutulmasının gerekliliği söylemini dillendirdik. Değişik vesilelerle birçok katliama bulaşmış bu örgütün yıktığı yuvaları, ağlattığı anaları, çocukları, toplumda meydana getirdiği korku imparatorluğunu gösterirken bir örnek olması amacıyla asit kuyularına değindik. Buradan yükselen feryatları albümümüzün seslerine kattık. ‘Kuyu’ şarkısında bu feryatları dillendirdik, yaşanan acıları göstermek istedik.” dedi.

Öte yandan Grup Yürüyüş’ün ikinci albümü olan “Adanış Günü”nde ayrıca başörtüsü yasağı ve Gazze’de yaşanan katliamla ilgili şarkılar da yer alıyor. Ünlü stüdyo müzisyenleriyle çalışılan albümde biri Kürtçe ve biri Arapça, diğerleri Türkçe olmak üzere 13 eser bulunuyor. Albümdeki şarkıların birçoğunun söz ve müziği Grup Yürüyüş’e ait. Albümde kullanılan dil ve üslup, genelde halk dilinde sade, anlaşılır şekilde seçilmiş. Aşağıda Ergenekon isimli şarkının sözleri bulunuyor:

Albüme, www.grupyuruyus.org sitesi üzerinden, grupyuruyus@gmail.com elektronik posta adresinden veya albümü yayınlayan Ekin Yayınları’nın 0212 524 10 28 nolu telefonundan ulaşılabilir. Ayrıca Azim Dağıtım’dan da albüme ulaşmak mümkün.

ERGENEKON

Karanlık örtünce günün aydınlığını

Kurdular derinde kurtlar sofrasını

Planlar tezgâhlar faili meçhuller

Ağlatıp durdular ülkenin anasını

Ne paşalar yargıçlar ne rektörler kıtlıkta

Özgürlük düşmanı yasakçılar başta

Hesapsız sorgusuz tetikçi hazır maşa

Güneş utandı gitti zifir zifir kapkara

***

Susurluk Ergenekon çeteler darbeler

Bu düzen böyle gitmez halk sizi tepeler

Unutma sen ey cunta siz darbeseverler

Her karanlığın sonu aydınlıkla biter

Ne yargının kör kılıcı ne paşaların tankı

Sürüp gitmez beyler korkunun krallığı

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner

Saracak yarınları güneşin aydınlığı

SÖZ-MÜZİK: GRUP YÜRÜYÜŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here