Erhan Tuncel: Teslim olacağım

Yeniden Görülmeye başlanan davanın ilk duruşmasında, Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Yeniden görülmeye başlanan Hrant Dink cinayeti davasında, hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılan Erhan Tuncel’den açıklama geldi.

Tuncel, teslim olacağını ve irtibat kurduğu kişileri açıklayacağını söyledi.

Star gazetesine konuşan Tuncel, Yargıtay’ın bozma gerekçesine dayanarak hakkında yakalama kararı çıkarılmasının hukuki olmadığını söyledi.

Tuncel, 1.5 aydır neden teslim olmadığı sorulduğunda, “Kaçmıyorum. AİHM’e kapsamlı bir dilekçe ile yeni savunmamı hazırlıyorum. Tamamladıktan sonra 15 gün içinde teslim olacağım. İrtibatta olduğum isimleri açıklayacağım. Dink cinayetinde jandarmanın rolü büyük” cevabını verdi.

Erhan Tuncel, “Dink cinayeti gösteriyor ki devlet içinde Ergenekon üstü bir yapılanma var ve bu cinayetin aydınlatılması sürekli engelleniyor. Ben burada çok küçük bir parçayım” diye konuştu.

“FETHİYE ÇETİN DEŞİFRE ETMİŞ”
Dink ailesi avukatlarından Fethiye Çetin’in kitabını da okuduğunu anlatan Tuncel, “Çetin, Ergenekon’u aşan bir yapının parmak izlerini kendi bulduğu kayıtlarla deşifre etmiş” dedi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Tuncel hakkında ‘kasten öldürmeye azmettirme’ suçundan verilen beraat hükmünü, Dink’in öldürülmesi suçuna iştirak ettiği gerekçesiyle bozmuştu.

“JANDARMANIN İRDELENMESİ LAZIM”
Yakalama kararının hukuksuz olduğunu iddia eden erhan tuncel, “hakkımda tutuklama kararı çıkarsa diğer sanıklar da da tutuklanmalı. Çünkü bozma kararı onları da kapsıyor. Savunmamda irtibatlı olduğum Trabzon polisi ile ilgili bilgiler vereceğim. Mahkemeye emniyet yardımcı istihbarat elemanı olma sürecimle ilgili belgeler sunacağım. Trabzon jandarmasının bu davada irdelenmesi lazım. Cinayetteki rolleri büyük” dedi.

“ERGENEKON ÜSTÜ BİR YAPININ İŞİ”
Cinayetin bundan sonraki yargılamayla da tüm unsurlarıyla aydınlanamayacağını öne süren Erhan Tuncel şunları söyledi: “Bu iş Ergenekon üstü bir yapının işi. Erhan Tuncel eşittir Hrant Dink cinayeti tablosu tamamen yanlıştır. Bu cinayetin devlet ile ilgisi yok.”

“KIRMIZI PAZARTESİ’Yİ YAZIYORUM”
Tek başına yaşadığı bir evde savunmasını yazdığını belirten Erhan Tuncel, “Hrant Dink’in öldürülmesi tıpkı Gabriel Garcia Marquez’in ‘Kırmızı Pazartesi’ kitabındaki cinayet gibidir. Marquez, bir cinayetin göz göre göre nasıl yaşandığını anlatıyor. Dink’in tehdit edildiğini herkes biliyordu. Ama engel olunmadı. Ben şimdi Kırmızı Pazartesi’yi yazıyorum” şeklinde konuştu.

Yargıtay, İstanbul 14. Mahkemesi’nin Ocak 2012’de verdiği ve Dink cinayetinin ‘örgütlü’ bir suç olmadığını belirten kararını mayıs ayında bozmuş, sanıkların ‘silahlı suç örgütü’ kapsamında cezalandırılmasını istemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.