Erol Başarık: Ben de varım

CHP İngiltere Birliği, 15 Nisan Pazar günü yapacağı genel kurulda yeni başkan ve yeni yönetim kurulunu belirleyecek. Erol Başarık CHP İngiltere Birliği başkanlığı için adaylığını koyduğunu açıkladı. Daha önce de ekonomist ve siyasi Bilimci Elif Gelirli ve hukukçu Sibel Özçelik başkan adaylıklarını açıklamışlardı.

CHP İngiltere Birliği’nin 2 yıl önceki genel kurulda da “CHP’yi bulunduğu yerden sadece ileriye götürmek değil, tabiri caizse uçurtmak için yer almak istiyorum” diyerek aday olan Başarık, en az oyu alarak seçilememişti.

Başarık 1997’de Islington bölgesinden milletvekili ve 1999’da da Avrupa Parlamentosu seçimlerine bağımsız aday olarak girmiş fakat seçilememişti. Seçim döneminde vaatleri arasına Türkiye ve Kıbrıslı toplumun sorunları yerine Merkez Londra’ya giriş ücretini (Congestion) kaldırmayı ve İngiltere’de idam cezalarını geri getirmeyi vaadetmesi basının tepkisine yol açmıştı.

BAŞARIK’IN YENİ VAATLERİ

 

“Ekonomist” ve “Reform 2000 Party”si genel başkanı olarak tanımlayan Başarık’ın basına gönderdiği kampanya bülteninde başkan seçilirse uygulayacağı “manifestosu”nu aynen şöyle açıkladı:

1- CHP’de birliği sağlayabilecek en iyi aday olduğuma inanıyorum.

2- Demokrasiyi köklü bir sekilde yerleştirmek için hazırlanmış olan tüzüğün yanlış uygulanmasının önüne geçecek düzeltmeler yapılmalı ve CHP Genel Merkezi tarafından onaylanması sağlanmalıdır.

3- İngiltere’de CHP üye sayısını binlerce arttırmak için hepbirlikte çalışacağız.

4- Yeni politikalar üretip bunları Ankara’daki Genel Merkeze sunacağız. Bunun için her ayın ilk haftasında “Beyin fırtınası” toplantıları yapacağız. Aramızdan istekli arkadaşlar konferans verebilecek.

5- Başta ADD olmak üzere sivil toplum örgütleriyle yakın temasta bulunup, toplumumuzun eğitim,  sosyal ve hatta hukuki problemlerine çözüm bulma yolunda çalışacağız.

6- Kurucusu olduğum Reform 2000 Party’si vasıtasıyla Belediye Meclis üyeliklerine ve İngiltere   Parlamentosuna milletvekili çıkarma yolunda sesimi daha güçlü çıkarma şansını yakalayacağımdan birçok Türk vatandaşına politikada hayat yolunu açmak için çalışacağım. 21 yıllık aktif siyasi hayatın verdiği birikimi kullanarak hep birlikte büyük adımlar atma yolunda ilerleyebiliriz. İngiltere Parlamentosuna Reform 2000 Party’sinden Türk vekillerin girdiğini görmek en büyük idealimdir.

GENEL KURUL DALSTON’DA

Öte yandan CHP İngiltere Birliği, 15 Nisan Pazar günü yapılması planlanan Olağanüstü Genel Kurul’un saat 11’de “13 Stoke Newington Rd, Stoke Newington, London N16 8BH” adresindeki Epic Dalston’da gerçekleşeceğini açıkladı.

_____________

İLGİLİ YAZI: Faruk Eskioğlu / İNGİLTERE… Türkiye ve Kıbrıslı toplumda uzlaşma kültürü

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.