Erwiana’nın zaferi

“Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste”
Tarih bu atasözünün doğruluğunu defalarca kanıtlayan örneklerle doludur.
Kimsenin ahı yerde kalmaz. Ateş düştüğü yeri yakar! Çeken kişinin acılarını dindirmeye yetmez bu söz ama mazluma ve yakınlarına acı cektirenler bu yükü sonuna kadar taşıyamaz!
Geçen yıl Hong Kong da çalıştığı evde işvereninden işkence gören ve kendini Jakarta’ya zor atan hizmetçi, Erwiana’nın ahı da yerde kalmadı.
22 yaşındaki Endonezyalı Erwiana Sulityaningish geçen yıl ev sahibesi tarafından 8 ay boyunca resmen işkence görmüştü. Eski güzellik uzmanı işveren profesyonel bir işkenceciyi aratmayacak şekilde, Erwiana’yı sürekli dövmüş, tırnaklamış, kafasını duvarlara vurmuş, aç bırakmış, adeta tanınmaz hale getirmişti. Artık işgöremez hale geldiğinde eline sadece 14 dolar tutuşturup, uçağa binmeden önce hiçbir hemşehrisi ile konuşmamasını tembihleyip havaalanına bırakmıştı.

Endonezya’da uçaktan iner inmez derhal hastaneye götürülen Erwiana’nın sağlık durumu uzun bir süre ciddiyetini korudu, 25 kiloya düşmüştü ve her yeri morarmıştı, ayakta duramıyordu.
Tedavisi epey uzun sürdü. Ama sonunda sağlığına kavuştu ve artık hizmetçilik yapmayacağını, eğitimine devam edip daha iyi bir meslek sahibi olacağını umutla duyurdu. Hatta açılan mahkemede duruşmalara bizzat katılmaya başladı.
Başına gelen bu kötü olayla ölümden dönmüş ve hayatının akışı değişmişti.
Kendisi gibi olan tüm ev işcilerinin durumunu gözler önüne serdi ve onların da umudu oldu, hakkında imza kampanyaları düzenlendi, bir kahraman oluverdi!.

Nihayet geçen hafta mahkeme sonuçlandı ve işveren hakkındaki 20 iddianın 18’inde suçlu bulundu.
Savunma avukatları her ne kadar Erwiana’yı “fırsatçı olmakla suçlasa ve vücudundaki yara berenin sakarlığı yüzünden” ileri geldiğini iddia etse de Hong Kong’lu sadist kadını kurtaramadılar. Cezası bugün açıklanan 44 yaşındaki Law Wan-tung 6 yıl hapis ve 1.934 ABD para cezasına çarptırıldı.

Erwiana “ ben kendisini affedebilirim ama hukuken cezasını görmeli” dedi ve kararın açıklanmasının ardından dizlerinin üstüne çökerek dua etti.
Erwiana’nın mahkemesinin sonuçlanmasıyla tekrar gündeme gelen hizmetçilerin durumu konusunda Başkan Jokowi babacan bir tavır takınarak “Artık evde çalışan işcilerimizi yurtdışına göndermeyeceğiz, oralarda kötü muamele görüyorlar” diye açıklamada bulundu.
Ancak bu açıklamasıyla epeyce tepki topladı. Çünkü basında da yer alan haberlere göre de hizmetçilerin durumu Endonezya’nın içinde de pek iç açıcı değil. Erwiana kadar kötü olmasa da bu tür olaylar sık meydana geliyor ve belki yalnızca bir kısmı basına yansıyor. Ayrıca ev işlerinde çalışanların hakkını koruyan bir kuruluş 2013 yılında 332 kişinin kötü muamele gördüğü gerekçesiyle kendilerine başvurduğunu açıkladı. Bu tür işcilerde asgari ücret yok, haklarını koruyan bir yasal düzenleme yok.
İşin ilginç yanı Endonezya’da “Ulusal Ev İşcileri Günü” diye bir de özel gün var. Ama çoğu ev işcisinin bu günden haberi bile yok! Bayram gelmiş neyime kan damlar yüreğime deyip, izin konusu işverenin inisiyatifinde olan bu özel günde de çalışmaya devam ediyorlar.
Kadına Şiddete Karşı Ulusal Komisyon “Biz kendi işcilerimize yurtiçinde daha iyi koşullarda çalışma olanağı sağlayamazsak diğer ülkelerden bunu nasıl bekleriz, 11 yıldır bir kanunu bile meclisden geçiremedik” diye Başkan Jokowi’ye sitemde bulundu.
Sonuç olarak kadına şiddet hep gündemde her yerde gündemde. Türkiye’de Özgecan’larımıza kıyılıyor, Hong Kong da hemcinsi Erwiana’ya şiddet uyguluyor. Güçlünün zayıfa hükmetmesinin önüne geçilemiyor bir türlü. Adalet her zaman yasalarla gelmiyor ne yazık ki! Cezalar bazı suçlara yetersiz kalıyor! O yüzden ilahi güçlerden medet umuyor, atasözleriyle avunuyoruz belkide!
Ama bir gerçek var biliyorum imza kampanyanları da çok şeyi değiştirecek, mazlumların ahı kesinlikle yerde kalmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here