Esad, İsrail’i ikiye böldü

Suriye’de çatışmalar sürerken, Esad rejimine karşı henüz net bir tavır takınmamış olan İsrail hükümeti, nasıl tepki vermesi gerektiği konusunda fikir ayrılığı yaşıyor.

Haaretz’in üst düzey bir İsrail Dışişleri kaynağından edindiği bilgiye göre, Bakanlık geçtiğimiz haftalarda, Suriye’de yaşanan katliamın kınanması ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın istifa etmesi için çağrı yapılması yönünde tavsiyede bulundu.

İsrailli diplomatlar, ABD, AB ve Arap Birliği’nin bu kadar net bir karşı duruş sergilediği bir durumda İsrail’in belirsiz bir politika sürdürmesini doğru bulmuyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Suriye rejimine karşı kesin bir karşı duruş sergilenmesini gerektiğini düşünürken, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak Lieberman ile aynı görüşte değil.

Netanyahu’ya göre, İsrail’in bu konuda sarf edeceği keskin sözler, “Suriyeli isyancıların arkasında İsrail var” gibi komplo teorilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Lieberman, geçtiğimiz Temmuz ayında Esad’a istifa çağrısı yapmış ancak daha sonra Netanyahu’nun duruşundan ötürü açıklamalarının tonunu yumuşatmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.