‘Esad yargılansın’

Avustralya, Esad’ın mahkemeye sevkini ülkedeki hükümet karşıtı protestolara yapılan müdahaleler nedeniyle gündeme getirdi. Dışişleri bakanı Kevin Rudd, açıklamasında 13 yaşındaki Hamza el-Hatib’in işkence edilerek öldürüldüğü iddialarına da değindi.

Hatib’in zarar görmüş cesedi, Suriye güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan bir ay sonra, geçen hafta ailesine teslim edilmişti.

Rudd, olayı “çaresiz bir rejimin gerçekleştirdiği zalim bir eylem” olarak niteledi. Hatip’in cesedinin görüntülerinin bir kısmı el Cezire tarafından yayınlanmıştı.

El Cezire, videonun tümünü yayınlamamış ancak muhalefet tarafından youtube’a konan görüntüler Hatip’in cinsel organının kesildiğini ve boynunun kırık olduğunu göstermişti.

Videonun yayınlanmasından sonra devlet kanalında yayınlanan bir mülakatta Hatip’in otopsisini gerçekleştiren Dr. Akram Şar, Hatip’in vurularak öldüğünü açıklamıştı.

Devlet televizyonu tarafından yapılan yayında, el Hatip’in ölümüyle ilgili inceleme başlatıldığı da duyuruldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), ülkenin Dera bölgesinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili bir rapor yayımlamak üzere olduğunu duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.