Eskimolar Çinli petrolcülere kapı açtı

Çin şirketlerinin birikmiş sermaye ve teknolojisine muhtaç kalan Kanada, Kuzey’deki petrol sahalarını en ucuz fiyatı veren olduğu için sadece Çin’e açtı. Alınan bu karar ise ABD petrol şirketlerini ve borsaları iyice rahatsız etti.

Kanada’nın Eskimo ve yerli halktan oluşmuş nüfusuna yerel yönetim yapan, Kuzey-Batı Özel Bölgesi Başbakanı Bob McLeod, ¨Çin olmadan biz petrolümüzü imkânı yok çıkartamayız¨ dedi.

Eskimo halkından seçilmiş Başbakan McLeod, ¨Kanada ve ABD uzun zamandır bölgemize yatırım yapmayı erteliyordu, bizim de gücümüz buna yetmeyecekti, sonunda Çin’e kapıyı açtık¨ diye konuştu. İki defa Türkiye kadar büyük bir araziye sahip bölgede sadece 41 bin Eskimo yaşıyor, petrol çıktıktan sonra buradaki nüfusun kısa sürede milyonlara varacağı beklentisi de kâr ve fırsat peşinde olanların iştahını artırıyor.

Kanada Kutup petrollerini çıkartmaya hazır görünen 18 Çin firması arasında devlet ve kamu iktisadi teşebbüsü olarak isim yapan Sinopec-Çin PetroKimya İşletmesi açılan ihalede en güçlü aday görünüyor. İktisatçılara ve petrol işiyle ilgilenenlere bakılırsa, Kuzey petrollerini Çin firmalarından birisi elde etmesi durumunda en az 40 yıl süreyle işletmek hakkını üzerine alacak ve paraya para demiyecek.

Öte yandan yıllardan beri ihmal edilmiş ve kar-kış-kıyamet içinde yaşayan Kuzey-Batı Bölgesi petrolün çıkması durumunda zenginleşeceğinden, şimdi bedavaya giden arazilere Kanadalı ve ABD’li emlak fırsatçıları da yatırım yapmaya, bol bol arazi almaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × four =