“Esnafı kışkırtan” AKP’liden açıklama

AKGÜL: MEYDANLARA HAYAT VEREN ESNAFLARDIR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Gezi Parkı eylemlerinin esnaflara yansımasına ilişkin Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül, Türkiye’nin demokratikleşme sürecine en güçlü katkıyı sağlayanlardan olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Huzur ve barışın yolu, ekonomik büyümeden geçer der, sürekli çalışır ve üretir, kar-zarar demeden istihdama yönelik önem verir, iş ve aş sağladığımız her fert için gururlanırız. Ama ne yazık ki, son olayların esas mağdurları bizleriz. Kent meydanlarının sahipleri kentliler, kasabalılar, köylüler, bütün bir ülke dahası tüm dünyadır. Taksim, Kızılay, Konak gibi meydanlarımız Türkiye’nin ana değerleridir. Bu meydanlara hayat verenler de esnaflardır” dedi.

GÖSTERİLER, TAŞKINLIKLAR SABRIMIZI TÜKETMEKTEDİR

Kadir Akgül, demokratik yasa ve kurallar çerçevesinde her ferdin kendini ifade etme hakkına ve özgürlüğüne sonuna kadar saygılı olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

” ’Gezi Parkı Gösterileri’ olarak adlandırılan eylemler sırasında uğradığımız bütün haksızlıklara, fiziki saldırılara, kapı ve pencerelerimizin kırılmasına rağmen sükunetimizi koruduk. Yaralanan, hayatını kaybeden her bir can, yüreğimizi binlerce kez dağladı. Türkiye’nin pek çok kent meydanının çevresinde ticaret sekteye uğradı. Gösteriler nedeniyle en ağır kayıpları esnaf ve sanatkarlar veriyor. Özellikle yaz dönemi gelir beklentilerimizin hepsi boşa çıktı. Yerli ve yabancı turistler semtimize uğramaz oldu. Ürünlerimiz tezgahta çürüyor, mallarımız stoklarda bekliyor. Müşterilerimiz kaçıyor. Sonuç olarak, her gün bambaşka bir gerekçeyle düzenlenen, artık amacını ve hedefini anlamadığımız işyerlerimizin bahçesinde, hatta içinde yapılan gösteriler, taşkınlıklar sabrımızı tüketmektedir. TESKOMB üyesi 1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak ’esnaflar mağdur olmasın, sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun, esnafın yüzü gülsün, esenliğimiz yerine gelsin. İlgililer sesimizi duysun’ istiyoruz.”

MİNİ COOPER’LI ÖNLEM

Akgül, açıklamadan sonra yöneltilen soruları yanıtsız bırakırken, yapılan açıklamaya çevredeki vatandaşlardan da tepki geldi. Bir vatandaş, “Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu?” derken, bir başkası da, “Tahrik ediyorsunuz, saldırı olmazsa vatandaş hiç kimseye zarar vermez. Tek yönlü basın toplantısı olmaz. Esnaf kan ağlıyor, çünkü ekonomik kriz var” diyerek, tepki gösterdi. Akgül ve beraberindekiler daha sonra araçlarına binerek, ayrıldı. Bu arada basın açıklamalarında TOMA ve çevik kuvvet ekiplerince alınan önlemin bugün alınmadığı gözlendi. Açıklama sırasında mini cooper’lı asayiş polisleri görev yaptı.

“BUNLAR HEP ORGANİZE İŞLER”

Halk TV yayınına bağlanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, AKP’li Kadir Akgün’ün Taksim’de TESKOMB adına yaptığı açıklamaya yanıt verdi:

İşte Tekin’in o açıklamaları:

“Tiyatro izledim. Neler söylenir bilmiyorum ama bu bir tiyatrodur. Oradaki oda başkanlarını çok yakından tanıyorum. O tiyatroda Beyoğlu esnafı yoktu. Kadir bey hayatında ilk defa oralara çıkmış. AKP elini çektiği zaman Beyoğlu esnafı mutlu olacak. Durumun düzelmesini istiyorlarsa masa sandalye yasağını ortadan kaldıracaklar. İstediğime ruhsat veririm istediğime vermem anlayışını bitirecekler. Esnafın vergilerini düşürecekler.

Gidip esnafa soralım. Kadir efendi oraları bilmez. Biz oradaki esnaflarla iç içeyiz. Esnafın mağduriyeti varsa nedeni AKP’nin polisleridir. Kadir efendi ve yanındaki iki arkadaşı belli ki mecburen gitmiş oraya. Gelsinler Beyoğlu esnafını dolaşalım. Esnafın taleplerini beraber dinleyelim. Hodri meydan diyorum. AKP elini Beyoğlu’ndan çeksin. Kirli emellerinize gerekçeler aramayın.

Türkiye’de milyonlarca esnafı sizler mağdur etmediniz mi? CHP’nin AVMlerle ilgili verdiği kanun TBMM’de beklemiyor mu? Gezi Parkı rantçıları rahatsız ediyor, edecek. Yaşasın gezi parkı diyorum. Başbakan 100 kişi başörtülü kadına saldırdı dedi. Gerçekten öyle bir saldırı varsa bu alçakça saldırıdır. Başbakan söz verdiniz. Hadi görüntüleri paylaşın. İstanbul valisi bunu yalanladı. O kardeşimize saldıran kimse hemen derhal açıklayın. Bunu kendi valisi yalanladı. Cami işini ise müezzin yalanladı.

Eli sopalı magandalar saldılar. Magandaları deşifre oldu. Şimdi ne yapabiliriz: Esnafın mağduriyeti. Bütün mağdurlar AKP mağdurudur. Kadir bey İstanbul’da 210 tane AVM yaparken basın toplantısı yapma gereği duydu mu? AKP yandaşlarına imarlar açılırken basın toplantısı yaptınız mı?

Kadir beye çağrı yapmak istiyorum: Esnafı uyarmak istiyorum. Sizi mağdur etmiş bir siyasal iktidara alet olmaya kalkışmayın”

KORKMAZ’IN ÖLDÜRÜLMESİ

Gürsel Tekin, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesiyle ilgili ise şunları söyledi:

“mobese sistemlerinin özellikle Reyhanlı’da en kritik bölgede çalışmaması soru işareti olmalı. 48 tane mobese sistemi arızaya geçiyor. İstanbul Ankara, Eskişehir’de de çok net çalışmasına rağemn zaman zaman iktidarın işine gelmediği zaman çalışmıyor.

Benim arabamın, garibanın arabasının fotoğrafını çekip ceza gönderiyorsunuz. Kardeşimiz orada alçakça öldürüyor ama göremiyorsunuz. Bunlar hep organize işler.

Medya bunun üstüne gitti. Bu devlet nerede, günlerdir o katilleri görmediler mi? Bunların suç ortakları belli. Bir laf vardır bütün ortaklıklar bozulur suç ortaklıkları bozulmaz. Polis kardeşlerim hukukun dışına çıkıp kirli işlere alet olmayın. Yarın sizi kimse korumaz.” (gerçekgündem.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + eight =