Et-Balık da mı vurguna ‘kurban’?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 11 ilde başlatılan ‘kurban’ soruşturması genişliyor. 20 kişinin tutuklandığı yaklaşık 50 milyon TL’lik vurgunda, yeni gözaltılara neden olabilecek önemli ayrıntılara ulaşıldı. Savcılığın mercek altına aldığı isimler arasında Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü’nün üst düzey bazı yöneticileri de bulunuyor. AKŞAM’ın ele geçirdiği soruşturma fezlekesinde, tutuklanan kesimhane sahipleri Faik Yavuz ve Mahmut Ay’ın Et ve Balık Kurumu’nun iki yöneticisi ile kurdukları rüşvet çarkı yer aldı.

ÖNCE RÜŞVET SONRA ŞANTAJ

İddiaya göre iki zanlı, önceki yıllarda Mehmetçik Vakfı adına vekaletle kesim yaptıkları kurbanların etlerini yoksullara dağıtmak yerine Et ve Balık Kurumu’na sattı. Fezlekede Yavuz ve Ay’ın bu amaçla, kurumun eski Genel Müdürü Hasan Atagün ile bağlantı kurdukları ve rüşvet verdikleri ileri sürüldü. Zanlıların, parayı Atagün’ün hesabına yatırdıkları ve dekontlarla şantaj yapıp Et ve Balık Kurumu’na et satmayı sürdürdükleri de iddia edildi.

Fezlekede, Atagün’ün baskılara dayanamayarak görevinden ayrıldığı, ancak zanlıların Et Balık Kurumu’nda oluşturduğu çarkı, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Uçar ile sürdürdükleri, Uçar’ın kayınbiraderinin de Mahmut Ay’ın yanında çalıştığı ileri sürüldü. Fezlekede, Mehmetçik Vakfı ile ilgili işleri Yavuz Gıda Hayvancılık adına, firma sahibinin oğlu Özkan Y.’nin yönettiği belirtildi. Bu şahsın, vakıftaki bir görevliye elden 35 bin TL verdiği de dosyada yer alan iddialar arasında.

Zanlıların kurban etlerini yoksula dağıtmak yerine Et ve Balık Kurumu’na satmaları, dinleme kayıtlarına da yansıdı.

YOKSULA NİYET, KURUMA SATIŞ

Tapelerde, Mehmetçik Vakfı’nda görevli bir şahısla May Et Şirketi’nin sahibi Mahmut Ay arasında geçen konuşma da yer alıyor.

12 Aralık 2009 günü saat 11.53’te gerçekleşen telefon görüşmesi şöyle:

X: Alo Mahmut bey
M. Ay: Efendim
X: Yola çıktın mı?
M. Ay: Yok
X: Çıkma bir buçuktan sonra gel
M. Ay : Bir buçuktan sonra gelecem bir de ben bir şey söyleyeyim
X: He
M. Ay: Kocaeli’nin Sakarya Et Balığı’nda bir sorun çıkar mı?
X: Çıkabilir ama geldiğinde söyle
M. Ay: Ne sorun çıkar. Kocaeli zaten belediyenin tecrübesiz, ama burası tecrübeli.
X: Ne diyor
M. Ay: O dediğim rakamı
X:10 bini
M. Ay: Hıh
X: 5 bini. Anladım, o sıkıntı yaratabilir ya
M. Ay: Niye ya
X: Şeyleri filan yaptık senin oradan yapılsa bir geldiğinde söyle bakıyım ne diyorlar taahhütname falan ortada daha önceki senelerde yaptık sen bir Cengiz Albaya
M. Ay: Et balıkta
X: Tamam görüşüyüm sen gelene kadar Cengiz Albayıma şey yapıyım bakıyım
ne diyor
M. Ay.: Yani fikir söyle Et balık daha rahat hiç adam göndermez sende zaten devletin yeri

Ufuk TÜRKYILMAZ-Akşam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.