‘Evet’ için binlerce kuşun yuvasını bozdular!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 16 Nisan’daki referanduma 3 gün kala kent merkezindeki son doğal yaşam alanlarından biri olan Konyaaltı’ndaki Boğaçayı’nda ‘çılgın proje’ şovu yaptı. Henüz somut bir projesi bulunmadığı öne sürülen ve bölgedeki emlak rantı beklentisini canlı tutmayı hedefleyen Boğaçayı Projesi için, sulak alan niteliğindeki bölge iş makineleriyle kazınarak binlerce kuşun yaşam alanı yok edildi. DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun ile Boğaçayı’ndaki çalışmaları inceleyen Türel, “Bugün Evet deyip Boğaçayı Projesi’ne başladık. Her ne kadar hayır bu proje yapılamaz diyenler olsa da biz evet bu proje yapılacak demiştik. Antalya’da ne zaman imkansızı gerçekleştirecek bir projeye başlasak hep evet diyoruz. Hayatta her şey hep evetle mümkün” diye konuştu.
 
AKP’Lİ TÜREL’İN ÇILGIN PROJE İNADI KUŞLARI YUVASIZ BIRAKTI
Antalya kent merkezinin elde kalan son sulak alanı olan Konyaaltı’ndaki Boğaçayı ve çevresi, AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘çılgın proje’ inadı yüzünden göz göre göre yağmalanıyor. Kanalistanbul’un ardından ülkenin ikinci çılgın projesi olarak duyurulan Boğaçayı Projesi, Konyaaltı sahilinden başlayarak Boğaçayı içerisine doğru bir kanal açılarak, çevresinde yapılması planlanan düzenlemeler ile bölgedeki emlak rantı beklentisinin yükseltilmesi olarak yorumlanıyor. Bilim insanlarının ve kentteki kimi meslek odalarının doğru bulmadığı girişimle ilgili henüz tamamlanmış bir fizibilite çalışması bulunmadığı öne sürülürken çeşitli grafik tasarımları üzerinden kamuoyuna anlatılan Boğaçayı Projesi referandum öncesi yeniden seçmenin önüne kondu.
 
İŞ MAKİNELERİ BOĞAÇAYI’NIN DOĞAL ÖRTÜSÜNÜ KAZIYIP YOK ETTİ
120 kuş türüne ev sahipliği yapan Boğaçayı ve çevresi referanduma sayılı günler kala DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’ne ait iş makineleriyle kazınarak doğal örtü yok edildi. Tepki çeken uygulamayla, üreme döneminde bulunan kuş türlerininin yaşam alanları da yok edildi.
 
BELEDİYE BAŞKANI TÜREL: ‘MUHTEŞEM PROJE START ALDI’
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi. Boğaçayı Projesi’nin startını verdiklerini söyleyen Türel, “Antalya’nın rüya projelerinden bir tanesi olan Boğacayı Projesi Sayın Bakanımızın tabiri ile ‘muhteşem proje’ bugün itibari ile start aldı. DSİ öncelikli olarak Boğaçayı üzerindeki temizlik çalışmalarını ciddi bir iş makinası gücü ile başlattı. Biz de Büyükşehir olarak iş makinaları ve araçlarla kendilerine destek veriyoruz. Bu çalışmalar en az 1-2 ay devam edecek. Bu çalışmalar; denizin yaklaşık 750 metre içeri alınmak kaydı ile Boğaçayı Deresi üzerinde hem bir güzel manzara oluşması, hem bir dere görüntüsünün verilmesi, hem de etrafı ile ilgili peyzaj çalışmalarının başlatılmasıyla ilgili. Bu bölgedeki güzelleştirme çalışmaları ile ilgili projemiz de 15 Mayıs itibari ile tamamlanıyor” ifadelerini kullandı.
 
‘BİR KAÇ AY İÇİNDE İHALE ETMİŞ OLURUZ’
Bu çalışmaların ardından derhal alt yapı çalışmaları ile ilgili ihaleye start vereceklerini söyleyen Türel, “Onu da çok hızlı bir şekilde yapacağız. Boğaçayı’nın, hem denizin içine alınması, hem de etrafının düzenlenmesi ile ilgili projeyi de bir kaç ay içerisinde ihale etmiş oluruz. Bu arada da tabi dere temizliği ile ilgili çalışmaları da DSİ’miz yürütüyor. Derenin kuzey istikametinde rusubatlarla ilgili mutlaka alınması gereken tedbirler kapsamında yapılması gereken ihaleler var. Bakanlığın da onayıyla ihalelerini bu sene içerisinde başlatmak suretiyle, ciddi bir çalışma daha yürütülmüş olacak. Dolayısıyla Boğaçayı Projesi start aldı, başladı diye rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bundan sonraki yürütülecek bütün iş ve işlemler kesintisiz arka arkaya, bu çalışmaların süreklilik arz edecek şekilde olmasını sağlayacak” diye konuştu.
 
SİNEMA SÜTÜDYOSU VE EĞLENCE PARKI YAPILMASI PLANLANIYOR
Boğaçayı Projesi’nin üçüncü etabında, dağın arkasındaki kısımda Sinema Stüdyoları ve eğlence parkalarının yer aldığı bir bölüm olduğunu söyleyen Türel, “Onunla ilgili projelerimizi hazırlıyoruz. Bu sene içerisinde yatırımcılara bir imkan tanımak suretiyle yani yap işlet devret formülü ile yapacağımız ihale kapsamında o projenin de Antalya’ya kazandırılması hususunda ki gayretlerimiz devam ediyor” diye konuştu.
 
‘PROJEYE CUMHURBAŞKANIMIZ BİZZAT İRADE KOYDU’
Boğaçayı Projesi’nin birinci ve ikinci etabında bugün itibariyle çalışmaların artık fiili olarak başladığını söyleyen Başkan Menderes Türel, “Bir rüya proje, medyanın tabiri ile ‘Çılgın Proje’ Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımızın tabiri ile de ‘Muhteşem Proje’ olan Boğaçayı Projesi, sadece bir Büyükşehir Belediyesi projesi değildir. Bütün Bakanlıklarımızla hükümetimizin, Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın bizzat irade koyduğu Antalya’ya yakışan, gerçekten muhteşem bir projedir. Ve Antalya’mıza bunu kazandırmaktan onur duyuyoruz. Buradan tabi yapılamaz, yapılamayacak diyenlerin de kulağına küpe olsun. Boğaçayı Projemiz başladı müjdesini veriyoruz. Belki yapılamaz diyenler bu haberi okuduklarında üzülecekler ama olsun bizim için önemli olan Antalya’daki vatandaşlarımızı sevindirmek. Biz onun için gayret ediyoruz” ifadesini kullandı.
 
‘EVET, BU PROJE YAPILACAK DEMİŞTİK’
“Her ne kadar ‘hayır bu proje yapılamaz’ diyenler olsa da biz, ‘evet bu proje yapılacak’ demiştik” diyen Belediye Başkanı Türel, şöyle konuştu: “Bir zamanlar bu proje için 8 yaşındaki bir çocuğun bilgisayar başında uyduruk çizdiği bir proje diye bazı ithamlara da maruz kaldığımızı biliyoruz. Evet bu proje uygulamaya geçti, onun için birileri Antalya’da ne zaman iyi bir şey yapsak hep ‘hayır’ diyorlar. Biz de Antalya’da ne zaman imkansızı gerçekleştirecek bir projeye başlasak hep evet diyoruz. Hayatta her şey hep evetle mümkün. Antalyalıların bu projelere evet dediğini kamuoyu anketlerinden de biliyoruz. Halkın büyük bir desteği var bu projeye. Tabi bu projelerin hükümetimizin desteği ile de önemli bir yol alıyor olması ve evet demesi, bu noktada halkımızın da bu projelere evet demesi bizim en büyük şansımız oluyor. O yüzden biz Antalya’da bütün güzelliklerin bir kez daha evetle başlayacağını ifade ediyoruz.”
 
‘DSİ OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN NEYSE ONU YAPIYORUZ’
Boğaçayı’nda ciddi bir çalışmanın startını verdiklerini dile getiren DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun da “Buradaki bitkisel toprak ve kamışlar temizlenecek. Yaklaşık 2 bin, 2 bin 500 metreküp taşkın debileri getiren Antalya’mız için tehlike oluşturan bu derenin temizlenmesi yönünde tüm ekibimizle Büyükşehir’in de katkılarıyla güzel bir çalışmayı başlattık. DSİ olarak bu çalışmada üzerimize düşen neyse onu yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin, taşkınla değil güzelliklerle anılan bir Boğaçayı olmasına vesile olacak muhteşem projesinde çorbada tuzumuz bulunması bizi de mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.
 
DSİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ‘ISLAH’ ÇALIŞMASI OLARAK NİTELEDİ
Boğaçayı Projesi kapsamında büyük bir yat limanı ile içe doğru 40 kilometrelik yeni bir sahil oluşturulması planlanıyor. Yat limanları, restoranlar ve rekrasyon alanları yapılması planlanan projenin yaklaşık 1 milyon liraya malolacağı belirtiliyor. Boğaçayı’nda yürütülen çalışmanın, DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’nün resmi sosyal medya hesabında ‘ıslah’ çalışması olarak anılması dikkat çekti. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan DSİ yetkilisi, Boğaçayı’nda temizlik çalışması yaptıklarını belirterek ileride uygulanması düşünülen Boğaçayı projesinin ön çalışması olduğunu kaydetti.
 
120 KUŞ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN BOĞAÇAYI ÇÖLLEŞTİRİLİYOR
Antalya kent merkezinde kalan son sulak alan olan Boğaçayı ve çevresi, yılın dört mevsiminde 120 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Adını ‘boğa’ anlamına gelen Toros (Taurus) dağlarından alan Boğaçayı, ötücü kuş türleri, balıkçıllar, kıyı kuşları ve su kuşları gibi bir çok kuş türünü barındırıyor. İlkbahar ve sonbahar göçlerinde, Afrika’dan yola çıkıp Akdeniz üzerinden gelen birçok kuş türünün geçit törenine de sahne oluyor. Ancak Anadolu’nun dört bir yanındaki nehirler gibi Boğaçayı da yaban hayattan arındırılarak adeta çölleştirilmek isteniyor. Son yıllarda bilinen önemli nehir yataklarında milyonlarca lira harcanarak DSİ tarafından ‘ıslah’ çalışmaları yapılıyor. Ülkedeki birçok nehir yatağı yaban hayatından arındırılarak, yalnız ve çıplak kanallara dönüştürülüyor. Aslında gerçek anlamda su, bu kanallarla boşa akıyor. Artık nehirler geçtiği toprakları beslemeden, oradaki doğaya ve insana hayat vermeden akıp gidiyor. Kentleşme baskısıyla kent içindeki böğürtlenler, söğütler ve püren kokularıyla süslü, kuş sesleriyle cıvıldayan birçok dere artık birer kanal oldu. Dereler fazla gelen yağmur suyunu, yer altı sularıyla, toprakla, ağaçlarla paylaşıyordu. Kanallarda ise fazla gelen yağmur suları etrafta yeni yapılaşan konutların zemin katlarında su baskınlarına yol açıyor. 
Önceki haberGazetecilik suç değildir!
Sonraki haberİNGİLTERE… Referandum rejim krizini çözmeyecektir.
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.