“Evren’in yanısıra 12 Eylül yargılanmalı”

Yapılan açıklama aynen şöyle:

“Değerli dostlar, Kamuoyunda takip etmiş olacağınız gibi Savcılık Kenan Evren’inde içinde yer aldığı MGK hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın Konseyle sınırlı olması, Geçici 15. Maddenin koruduğu 12 Eylül bütünlüğünü kapsamaması 12 Eylül darbesi ve darbeciliğinin öncesini, sürecini ve sonrasını atlama tehlikesi yaratıyor. Bu ve benzeri yaklaşımlar seçim manevrası olduğu kanaati uyandırıyor bizde haklı olarak.

Gelişmeye seyirci kalmayacağız. 12 Eylül darbeciliğinin yargılanması gerektiğinden hareketle bu işin nasıl olabileceğini, tavrımızı kamuoyuna deklare etme yönlü adım atmak zorundayız.

Bu çerçevede 11 Haziran Cumartesi günü saat 13.00’de Galatasaray’da bir basın açıklaması yapma düşüncemiz var ve bu düşünceyi ulaşabildiğimiz tüm ilgili kesimlere iletiyoruz. Katılımınız hepimizi güçlendiriyor, 12 Eylül darbesi ve darbeciliğinin tanığı ve takipçisiyiz.”

Açıklamaya imza atanlar şöyle:

“78’liler Girişimi, ÖDP, EHP, İHD, KESK/İst. Şubeler Platformu, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyonu, EMEP, BDP, Sosyalist Parti, TÖP, Dersim Dernekleri Federasyonu, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Yeşiller, Göç-Der, Karşı Sanat Çalışmaları, DÖH, Gök kuşağı, Emekli- Sen, TUAD, Barış Anneleri, ESP, Yaşam Ağacı Derneği, İşçi Kardeşliği Partisi, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi, Sosyalist Birlik Hareketi, SDP, SODEV…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here