Eylem kararına THY’den köstek

Türk – İş tarafından Tekel işçilerine destek amacıyla 4 Şubat Perşembe günü (yarın) 08-17 saatleri arasında üyelerinin çalışmama haklarını kullanabileceği açıklaması sonrası ,Hava-İş’in tüm üyelerini bu eyleme katılmaya davet etmesi üzerine THY Yönetimi personele bir duyuru yaparak katılanların hakkında hukuki işlem başlatılacağını bildirdi.

THY Yönetimi tarafından personele yapılan duyuruda tüm çalışanların yasal çerçevede hak ve taleplerini dile getirmelerinin en doğal hakları olduğunu .ancak yürürlükteki mevzuat çerçevesinde bu eylemin yasa dışı olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunun 25. maddesinde ; ‘ Kanuni grev için aranan şartlar gerçekleşmeden yapılan greve kanun dışı grev denilir.Siyasi amaçlı grev,genel grev ve dayanışma grevi kanun dışı grevdir. İşyeri işgali,işi yavaşlatma,verimi düşürme ve diğer direnişler hakkında kanun dışı grevin müeyyideleri uygulanır.’ Hükmü yer almaktadır. Ayrıca ,2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanununun 45.maddesinde ise ,’ Kanun dışı grevin yapılması halinde işveren , böyle bir grevin yapılması kararına katılan,böyle bir grevin yapılmasını teşvik eden ,böyle bir greve katılan veya böyle bir greve katılmaya veyahut devama teşvik eden işçilerin hizmet akitlerini feshin ihbarına lüzum kalmadan ve herhangi bir tazminat ödemeye mecbur bulunmaksızın feshedebilir ‘

Bu düzenlemeler çerçevesinde şirketimizce yasadışı hiçbir eyleme müsamaha gösterilmeyecek olup, gerekli hukuki işlem tesis edilecektir” Hava-İş sendikası dün bir bildiri yayınlayarak çalışanları Perşembe günkü Genel Greve katılmaya çağırmış ve o gün izinli sayılacaklarını belirtmişti. (Milliyet)

İLGİLİ HABER: Okuyan da açlık grevinde
İLGİLİ ARAŞTIRMA: Tekel işçisinin talebi ve verilen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.