Eylemler gece boyu sürdü

İzmir’deki olaylarda çok sayıda gözaltı oldu. İzmir’de, dün akşam saatlerinde Taksim Gezi Parkı’ndaki polis müdahalesini prostesto etmek için biraraya gelen yaklaşık 10 bin kişi yürüyüş yaptı, slogan attı. Grubun bir kısmı dağılırken, Ak Parti Konak İlçe teşkilatı binasına yürümek isteyen geri kalan diğer grup engellenince kenti savaş alanına çevirdi.

Çeşitli Sosyal paylaşım sitelerinden örgütlenen yaklaşık 10 bin kişi, Taksim Gezi Park’ı olaylarına tepki göstermek için dün saat 19.00 sıralarında, Alsancak İskelesi’nde biraraya geldi. Yaklaşık bir saat süren protesto Gündoğdu Meydanı’nda son buldu.

İKİ KİŞİ PLASTİK MERMİYLE VURULDU

İzmir’de Plevne Bulvarı’ndaki gösteriler sırasında iki kişi polisin plastik mermiyle ateş etmesiyle yaralandı. Biri yanağından, diğeri bacağından yaralananan iki eylemci hastaneye kaldırıldı.

GAZ KULLANMADIĞI İÇİN POLİSE TEŞEKKÜR

Basmane Otobüs Durakları’nın bulunduğu güzergahtaki yol ile Doktor Refik Saydam Bulvarı, gruplar tarafından kapatıldı. Doktor Refik Saydam Bulvarı’nı iki saat boyunca trafiğe kapatan grup, polise herhangi bir saldırıda bulunmayınca topluluğa basın açıklaması için izin verildi. Basmane Meydanı’na doğru yürüyen bu grup, araç trafiğine kapanan meydanda basın açıklamasını okudu. Ardından yaklaşık 30 dakika dans edip şarkılar söyleyen protestocular dağıldı. Buradaki protestocuların polis ekiplerine gaz kullanmadığı için teşekkür etmesi de dikkat çekti.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI OLDU

Basmane Otobüs Durakları’nın bulunduğu noktada yolu kapatan diğer grup ise polise taş, sopa, cam, bira şişesi ile saldırıda bulundu. Devrilip ateşe verilen çöp konteynırları ve çevreden toplanan eşyalarla polis ekiplerine karşı yolda barikatlar oluşturdu. Gruptakiler ellerine geçirdikleri maddeleri hedef gözetmeksizin polisin üzerine attı. Yaklaşık 3 saat boyunca burada protestolarını sürdüren kalabalık, yoğun müdahale karşısında Şair Eşref Bulvarı üzerinden kaçmaya başladı. Gediz Üniversitesi’nin Çankaya Yerleşkesi binasının camlarını kıran ardından Şair Eşref Bulvarı üzerindeki Mc Donald binasını da taş yağmuruna tutan eylemciler, Talatpaşa üzerindeki Sevinç Pastanesi’nin önündeki yolu kapattı. Saat 23.30’den itibaren başlayan bekleyiş burada 02.00’ye kadar sürdü. İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın bölgeye gelmesinin ardından Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler toplumsal müdahale araçları TOMA’lar ile eylemcilerin üzerine gitti. Geri püskürtülen eylemciler arasında yakalanan çok sayıda kişi gözaltına alındı.

SABAHA KADAR DAĞITILAMADI

Kıbrıs Şehitleri Caddesi başta olmak üzere eylemciler çevredeki sokak ve bulvarlara kaçtı. Buradan polis ekiplerine taş atmayı sürdüren eylemciler saat 04.00 olmasına karşın dağıtılamadı. Polis ekiplerinin tazyikli su ve gaz silahı ile müdahaleleri sonuçsuz kalınca eylemcilerle görüşüldü. Görüşme sonrası güzargahta bulunan resmi ekipler geri çekildi, bölgeden uzaklaştı. Olay yerinde uzaktan sadece eylemcileri sivil ekipler takip etti. Yaklaşık 45 dakika burada bekleyen grup ardından çevreye dağıldı. İlk belirlemelere göre olaylarda 4’ü polis olmak üzere 5 kişi yaralandığı öğrenildi. Olaylar sırasında çok sayıda işyerinn camının kırıldığı özelliköle bankaların ATM’leri de olmak üzere camlarına zarar verildiği ve sprey boyayla sloganlar yazıldığı görüldü.

Bu arada Buca, Karşıyaka ve Bornova Kredi Yurtlar Kurumu Kız Erkek Öğrenci Yurdu yerleşkesinde de protesto gösterileri yapıldığı görüldü.

MANİSA’DA TENCERELİ EYLEM

MANİSA’da, İstanbul Taksim’deki Gazi Parkı eylemlerine destek deven topluluk, gece tencere ve tavaları kepçelerle çalıp hükümeti istifaya çağırdı.

İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla, Manisa’da, sosyal paylaşım sitelerinden haberleşen bir grup eylem yaptı. Gündüz yürüyüş düzenleyen göstericiler saat 22.00’de Uncubozköy Semti’nde tekrar toplanıp tencere ve tavaları kepçeyle çalarak hükümeti istifaya davet etti. Sloganlar atan 500 kişilik grup, bir süre yürüdükten sonra olaysız bir şekilde dağıldı. – İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

ZONGULDAK’TA, GEZİ PARKI İÇİN TENCERE TAVALI EYLEM

Zonguldak’ta, Valilik binası önünde toplanan 200 kişi, Taksim Gezi Parkı’ndaki protestolara destek için eylem yaptı. Eyleme katılan gençler, evlerinden getirdikleri tencere ve tavalara kaşıklarla vurarak atılan sloganlara tempo tuttu.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 30 kişilik grup, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) merkez kampüsü önünde toplanarak kent merkezine yürüyüşe geçti. Türk bayrakları açarak sloganlar atan gruba Valilik binası önünde bekleyen gruplarda katıldı. Eyleme katılan gençler, evlerinden getirdikleri tencere ve tavalara kaşıklarla vurarak atılan sloganlara tempo tuttu. Valilik binası önünde ellerinde, ’Gezi parkı direniyor’ dövizleri taşıyan gruba caddedeki vatandaşlar ve sürücüler de alkışlarla destek verdi. 4 saat süren eylem, olaysız bir şekilde sona erdi. – Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)

GAZİANTEPTE TENCERE VE TAVALI GEZİ PARKI EYLEMİ

Gaziantep’te, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylara destek vermek amacıyla toplanan yaklaşık bin öğrenci, tencere ve tavalarla protesto eylemi yaptı. Hükümet aleyhine slogan atan kalabalık, olaysız şekilde dağıldı.

Şahinbey İlçesi Üniversite Bulvarı’nda bin kişilik öğrenci grubu, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara destek vermek için toplandı. Ellerindeki tencere ve tavalarla yürüyen kalabalık, çeşitli sesler çıkartarak Gaziantep Üniversitesi önüne yürüdü. Hükümet aleyhine sık sık slogan atan öğrenci grubu, alkol alarak bulvarı araç trafiğine kapatmaya çalıştı. Türk bayraklarıyla yürüyen grubun 2 saat süren eylemi olaysız şekilde sona erdi. – Mücahit YOLCU- Eyyüp BURUN/GAZİANTEP, (DHA)

BURSA’DA DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

Nilüfer ilçesine bağlı Görükle de toplanan yaklaşık 200 öğrenci, Görükle’den İzmir Yolu üzerine çıkarak Uludağ Üniversitesi Metro İstasyonuna kadar yürüdü. Zaman zaman yolu araç trafiğine kapatan grup ile hastası olduğunu söyleyen bir sürücü arasında kısa süreli tartışma çıktı. Uludağ Üniversitesi Metro istasyonundan tekrar Görükle’ye yürüyen kalabalık grup Atatürk Caddesi üzerinde sloganlar atttıktan sonra dağıldı.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda toplanan kalabalık grup ise bulvar üzerinde yürüyüşüne devam ediyor. Yürüyüş yapan kalabalığa polis ekipleri herhangi bir müdahale de bulunmadı.

BANDIRMA’DA OLAYLI PROTESTO

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Taksim Gezi Parkı protestolarına destek vermek için yürüyüş yapan kalabalığa polis ekiplerinin müdahalesi sonucu çıkan olaylarda yaralanan 3 polis memuru hastaneye kaldırıldı.Yaralı polislerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

EDİRNE’DE TENCERELİ, TAVALI GEZİ PARKI EYLEMİ

Gezi Parkı’nda eyleme destek vermek üzere sosyal paylaşım ağları üzerinden organize olan yaklaşık 2 bin Edirneli ellerinde tencere tavalarla eylem yaptı.

Edirne’de facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım ağları üzerinden organize olan yaklaşık 2 bin kişi, 1’nci Murat Mahallesi’ndeki Zübeyde Hanım parkında toplandı. Ellerindeki Türk bayraklarının yanı sıra tencere ve tavalarla gürültü yapan kalabalık daha sonra 5 kilometre sloganlar atarak yürüyerek Saraçlar Caddesi’ne geldi. Buradaki Atatürk anıtı önünde toplanan kalabalık İstiklal Marşı okuduktan sonra ‘hükümet istifa’ sloganları attı. Kalabalığın önünde yürüyenler herhangi bir provokasyona meydan vermemek için bu akşamki eylemde Ak Parti binasına yürümeyeceklerini söyledi. Yaklaşık bir saat cadde üzerinde sloganlar atan kalabalık daha sonra yeniden Zübeyde Hanım parkına kadar yürüyerek eylemi sonlandırdı. – Engin ÖZMEN/EDİRNE, (DHA)

KÜTAHYA’DA EYLEMCİLERE BİBER GAZLI MÜDAHALEDE: 1 POLİS İLE 1 GAZETECİ YARALANDI

Oğuzhan KILIÇ/KÜTAHYA, (DHA)- Kütahya’da Taksim Gezi Parkı eylemine destek vermek için AK Parti il binasına yürümek isteyen kalabalığa polis, biber gazlı ve coplu müdahalede bulundu. Yaşanan olaylarda çenesine taş isabet eden Anadolu Ajansı muhabiri Hadi Şengül ile kafasına pet şişe isabet eden bir polis memuru yaralandı.

Akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan aralarında Seyit Ömer Linyitleri İşletmesi’nde (SLİ) çalışan işçilerinin de bulundu yaklaşık 2 bin kişi “Hükümet İstifa” diye bağırarak AK Parti il binasına doğru yürüyüşe geçti. Sevgi Yolu’nda polisler kalabalığın önüne keserek AK Parti il binasının önüne gitmesine izin vermedi. Kalabalıktan ayrılan 400 dolayındaki SLİ işçisinin bulunduğu gruptan polislere taş ve şişe atanlar oldu. Çevik kuvvet polisleri de kalabalığa biber gazı sıkıp copla müdahalede bulundu.

Yaşanan olaylarda çenesine taş isabet eden Anadolu Ajansı Kütahya muhabiri Hadi Şengül ile bir kafasına pet şişe isabet eden polis memuru yaralandı. Hadi Şengül ile yaralı polis memuru Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Çenesine 8 dikiş atılan Hadi Şengül’ün ve polis memurunun sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kütahya’da da apartman balkonlarına çıkan vatandaşlar da tencere ve tava gibi mutfak aletlerini birbirlerine vurup İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemine destek verdi.

SAMSUN’DA GEZİ PARKI EYLEMİ

Samsun’da İstanbul’daki Gezi parkı eylemlerine destek gösterileri aralıksız devam ediyor. Ellerinde Türk bayraklarıyla birlikte tencere ve tavalarla yola çıkan vatandaşlar ’hükümet istifa’ sloganı attı. Göstericilere otomobiller de konvoy yaparak destek verdi. Özellikle Atatum ve İlkadım İlçeleri’nde yola çıkan vatandaşlar hükümet aleyhtarı gösteriler yaptı. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken göstericilere bir müdahalede bulunmadı.

ADANA ATATURK PARKI

ADANA’DA ’GEZİ PARKI’ GERGİNLİĞİ

Adana’da, İstanbul Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto eden gruplar, akşama doğru Atatürk Caddesi Sular semtinde toplandı. AK Parti il binasına yürümek isteyen gruplara karşı, polisin yanı sıra 50 kadar jandarma robocop da güvenlik önlemi aldı.

Adana Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan da göstericilerin yanına gelip, gerginliğin sona ermesi için uyarıda bulundu. Bu sırada eylemciler arasında provokasyon yapanlara karşı güven timleri devreye girdi.

Protestocuların arasına katılarak, onlar gibi sloganlar atan güven timlerinde görevli polisler, provokasyon yapanları biber gazıyla müdahale ederek gözaltına aldı.

Çok sayıda gösterici kelepçelenip, minibüslere bindirilerek götürüldü.

GAZİANTEP’TE GEZİ PARKI PROTESTOSU

Gaziantep’te, 200 kişilik kalabalık yürüyüş yaparak Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protesto etti.

Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri akşam saatlerinde Kırkayak Parkı’nda bir araya geldi. Parkta toplanan kalabalık daha sonra slogan atarak yürüyüş yaparak Yeşilsu Parkı’na geldi.

Gezi Parkı’ndaki protestoculara destek verdiklerini ifade eden kalabalık, 10 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. – Mehmet BULUT/GAZİANTEP, (DHA)

TUNCELİ’DE ELEKTRİKLERİN KESİLMESİ GEZİ PARKI PROTESTOSUNA DÖNÜŞTÜ, OLAYLAR ÇIKTI

Tunceli’de gece yarısı elektriklerin kesilmesi, İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’na destek protestosuna dönüşünce olaylar çıktı. Kent merkezinde toplanan kalabalık, polis karakoluna taşlarla saldırıp, banka şubelerini tahrip etti. Protestocular, gaz bombası ve basınçlı su kullanılarak dağıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × five =