Faizi RTE’ye anlattı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, iki saat süren kritik bir zirveye ev sahipliği yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı görüşmede Cumhurbaşkanı’na 130 sayfalık sunum yaptı.

Daha önceden 16.45’te başlayacağı açıklanan görüşme, 18.00 sıralarında başladı.

FAİZLERİ DÜŞÜRMENİN YOLU…

Merkez bankası, yapılan sunumu internet sitesine koydu.

Sunumda, para politikası duruşunun enflasyon beklentilerinin en önemli belirleyicilerinden biri olduğu kaydedildi.

Piyasa faizlerini düşürmenin yolunun, istikrar ve güven artırıcı adımlar, mali disiplin (kamu borç yükünün hafifletilmesi) ve fiyat istikrarına odaklı bir para politikası duruşunun olduğu aktarılan sunumda, “Bu yolla enflasyon beklentileri ve enflasyon risk primi düşeceğinden piyasa faizleri kademeli olarak düşebilir” ifadeleri kullanıldı.

Yapısal reformların tasarrufları, geleceğe ilişkin güveni ve istikrarı daha da artıracağı aktarılan sunumda, bu yolla yatırım eğiliminde ilave bir artış sağlanabileceği belirtildi.

“FAİZE YÖNELİK HASSASİYET ÜZERİNDE DURULDU”

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Babacan ve Başçı ile görüşmesinde, Türkiye’de ekonominin temellerinin son derece sağlam olduğu işaret edildiği, güçlü ve dengeli büyüme hedefleri doğrultusunda uygulanmakta olan politikalar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz ve üretime yönelik hassasiyetleri üzerinde durulduğu” belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesinde, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda mevcut güven ve istikrar ortamının titizlikle muhafaza edilmesi gerektiğinin altı çizilerek, tüm ekonomik birimler tarafından, sürecin yakından izlendiği, gerekli tedbirlerin alınmakta olduğu ifade edildi.

MB HAFTAYA TOPLANACAK

Merkez Bankası olağan faiz toplantısını 17 Mart’ta yapacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.