ENDONEZYA… Fareli Jakarta’ya kavalcılar aranıyor!

Jakarta Vali Yardımcısı Djarot Saiful Hidayat  şehirde hızla artan, hijyen sorunu yaratan ve bir çok hastalığa neden olan  fare nüfusunun kökünü kurutmak için ilginç bir kampanya başlattı.

Kampanya süresince fare getirene ödül verilecek ve ödül her fare başına 20 bin rupiah, yaklaşık 5 Türk lirasından oluşuyor.

Hidayat, fare ve fare türü  kemirgelerin hızla arttığından ve kedilerin iki katına ulaşan boyutlarından dolayı kedilerin artık fareleri yakalamak yerine korkup kaçtıklarını bu nedenleJakarta’da  farelerle insanların neredeyse kucak kucağa yaşadığını  belirtti. Özellikle,  düşük gelirli gecekondu bölgelerinde büyük sorun yaratan farelerin kökünü kurutmak için bu kampanyayı başlattıklarını ifade etti.

Kampanya kapsamında fare toplanmasından mahale muhtarlıkları sorumlu olacak. Muhtara yakaladığı fareyi götüren ödülünü nakit olarak alabilecek. Ne kadar çok insan fare toplarsa kampanyanın o kadar başarılı olacağı ve Jakarta’nın  faresiz bir şehir olabileceği düşünülüyor!

Vali Yardımcısı toplanan farelerin  belirli bölgelerde yakılarak kalıntıların uygun yerlere gömülüp gübre olarak kullanacağını, bu yöntemle hastalık bulaştırmalarının  da mümkün olmayacağını  sözlerine ekledi.

Sıçanlar veba, tifüs, verem, grip, parazitler ve  salmonella gibi hastalıkları tükürük, idrar ve dışkı yoluya yayabiliyorlar.

Bazı şehir sakinleri kampanyaya tepki göstererek fare toplamanın kesin bir çözüm olmadığını asıl koruyucu önlemler alınması gerektiğini iddia etmekteler.

Jakarta’nın en büyük probleminin çöp olduğunu, herkesin çöpleri  gelişigüzel ortalığa attığından kirli bir şehir yaratıldığını bu yüzden de farelerin kol gezdiğini iddia eden şehirde yaşayan bir yabancı halkın kendi çöpüne sahip çıkma ve  hijyen konusunda eğitilmesi gerektiğini ifade etti.

Başka bir sakin, toplanan çöplerinin sokak kenarlarında günlerce bekletildiği için fareleri cezb ettiğini, yırtılan poşetlerden çıkan yiyecek kalıntılarının fareleri beslediğini, asıl bunlara engel olması gerektiğini  ifade etti.

Bir Jakartalı ise de işi dalgaya vurarak “Kavalımın tozunu almak zamanıdır” şeklinde yaklaştı.

Bir endonezyalı da ” Fareler  ile uğraşmak kolay, asıl  halkı kemiren insan kemirgenlerinden kurtulmak gerek, asıl onların kökü kurutulmalı“ şeklinde duygularını ifade etti.

Aile planlaması uygulanamayan  farelerin şehri ele geçirmesine engel olmak için şimdilik

kafa başına para vermekten başka  çözüm yok gibi görünmekte.

________________

Gulseren Tozkoparan Jordan
Jakarta 11 Kasım 2016
gjtozkoparan@gmail.com

.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here