FED faiz arttırdı

FED faiz arttırdı

0
PAYLAŞ

ABD Merkez Bankası (Fed) yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırdı. Yılın son toplantısını gerçekleştiren Fed faizi 25 baz puan artırdı. Fed böylece politika faizini yüzde 0,25 – 0,50 aralığına yükseltti.

Faiz artırım kararı oybirliğiyle alındı. Fed, istihdam piyasasında bu yıl kayda değer artış yaşandığını belirtti. Uzun dönem büyüme beklentisi yüzde 2 ile değişmedi.

Fed, “Gelecek faiz arttırımların zamanlaması için istihdam piyasası, enflasyon beklentileri ve uluslararası gelişmeler değerlendirecek” değerlendirmesi yaptı. Banka faizi 2008 krizi sonrasında yüzde 0-0,25 aralığına çekmişti. Fed, Aralık 2008’den beri faizde değişikliğe gitmedi.

-FED’in faiz artırım kararı oybirliği ile alındı.

-Karar öncesinde 2,95’in üzerinde seyreden dolar/TL önce 2,92’ye geriledi daha sonra 2.94’e çıktı. Bu sabah da aynı düzeyde…

-Faiz artış kararı sonrası ABD borsa endeksleri yükseldi. Bu da FED’in beklenen kararı sonrası piyasalara güven işareti.

-Karar sonrası korku endeksi (VIX) düşüşe geçti. Yani piyasa kararı olumlu bulduğu için genelde iyimserlik havası esiyor…

-Petrol ve altındaki düşüş devam etti.

KARAR SONRASI YELLEN’DEN AÇIKLAMA

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizi artırmasının ardından Başkan Janet Yellen basın toplantısı düzenliyor.

Yellen’ın açıklamalarından satır başları şöyle:
– Fed kararı olağanüstü bir dönemin sona ermesini temsil ediyor.
– Faizlerin normalleşmesi muhtemelen kademeli olacak.
– Önümüzdeki dönemde ılımlı faiz artırımları uygun olacaktır.
– Gelecekteki adımlar ekonominin nasıl geliştiğine bağlı olacak.

BİR CEVAP BIRAK

20 − 10 =