Fe(na)minizm

Fe(na)minizm.
Feminizm  kadın erkek eşitliğini savunuyorsa, ezilen kadın adına o ezen eşek erkeğe ve kayıtsız otoriteye karşı saygın bir savaş veriyorsa yüreğine sağlık, el eleyiz.
Feminist kadın, eğer feministliği günvari bir derneksi sosyalleşme ve populizm aracı olarak kullanmıyorsa,  feminizm o zaman saygındır,  o savaşta beraberiz.
Ama o zaman, aynı şartlarda bir de malizm kurulması lazım ki, harbi eşitizm ve reşitizm olsun. Elbet mallar damsız girememeli.
Ama feminizm,  kadının hak ve özgürlüklerini salt, keskin ve total yaptırımcı bir tavırla savunuyorsa bencildir, tek yanlıdır, sübjektiftir, hınç alma amacına yönelmeye başlamaktadır, özüne zarar vermektedir… Yani güçlü kadın değildir… Orda yokuz.
Böyle şartlanılmış, yerleşik yargılı ve rövanşist bir feminizm kabul edilebilir değil. Ha! bu tür bir “dava erozyonu” en çok female’lere zarar…
Bu yazıyı niye yazdık? Çünkü 50’si feminist derneklerde olan 100 kadından sadece 12’si feminizmi doğru tarif ediyorsa, ülkenin feminizmden önce minimalizme ihtiyacı var demek oluyor. Çünkü o 12 kadının 9’u elitist. Onların halkın seviyesine çıkmaları lazım.
Bir de, gerçek feministlerin doğru hedefe nokta atışlı çalışmaları lazım. O zaman ilkönce feminizmi deforme eden bu tür kılçıkları ayıklayalım elbirliğiyle… O zaman kadınla erkek daha rahat uzlaşabilir.
Bu mantık, bizdeki çoğu STK için de, bu ülkeye mahsus Türk usulü sosyalizm için de, hatta ağır ateşte pişememiş ateizm için bile geçerli sanki… Çünkü entel piyasasında etiket ateistinden geçilmiyor, başka bir şey olamadığı için, şuurdan muaf doktrinist doldu memlekete.
Bu mantık, herhalde sadece, diyalektiği ve analitiği ıskalamış şövenizm ve faşizm için geçerli değildir, çünkü dogmatik nasyonalizm rasyonalist değildir.
Acaba tüm bunlar bugünlerin müsebbiblerimi yahu? O kalan % 50, bölük pörçük, parça pinçik ve mitoz bölünmelerde mi acaba?
Meydan kindarlara, hasetlere, maçolara, şövenlere bu yüzden kalıyor olmasın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.