Ferhat Tunç’a verilen mahkumiyet cezasını kınıyoruz!

Ferhat Tunç konuşunca yargılanıyor. Bir Konuşması nedeniyle daha önce mahkûmiyet cezası alan Ferhat Tunç yine konuşunca, bu kez iki yıl mahkûmiyet cezası aldı.

Ne demiş Ferhat Tunç, 1 Mayıs 2011 tarihinde yaptığı seçim konuşmasına başlarken; “sizleri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya’nın devrimci ruhuyla selamlıyorum”. Bütün devrimcilerin doğal selamlamalarından birini yapmış. Öldürülen devrimcilerin ruhuna onları seven halkı selamlamamızın suç kabul edilmesi zulüm… Üstelik bu konuşmasından dolayı girdiği Genel Seçimleri boykot eden örgütün propagandasını yapmış (!)

Bu haksız ve hukuksuz kararı Malatya III. Ağır ceza mahkemesi verdi. DGM’leri, hatta Sıkıyönetim mahkemelerini arar olduk.

Ferhat Tunç bir sanatçı. Çağın ve toplumun sorunlarına duyarlı, haksızlıklara tepkili, bunu sadece şarkılarına değil, söylemlerine de yansıtan devrimci bir sanatçı.

Hep söyleyecek, hep konuşacak, hep ceza alacak.

Öte yandan Türkiye’de “ileri demokrasi var” bunun gereği olarak “söz ve ifade özgürlüğü var” deniyor. Bu özgürlüğü kullananlar ise yargılanıyor, cezaevine gönderiliyor.

Bu nasıl ileri demokrasi, bu nasıl ifade özgürlüğü?

Ferhat Tunç’a verilen mahkûmiyet bu ülkedeki muhalefete karşı gerçek tavrını gözler önüne sergiliyor.

“Susun, konuşmayın!”

78’li arkadaşımız Ferhat Tunç’a verilen mahkumiyet cezasını protesto ediyoruz.

Ferhat Tunç’un yanındayız, haklı ve kararlı mücadelesini destekliyoruz.

__________________

* 78’liler Girişimi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.