FIFA yöneticilerine kıpkırmızı kart

FIFA yöneticilerine kıpkırmızı kart

0
PAYLAŞ

Dünya Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Etik Kurulu, yolsuzluk ve rüşvet skandalı sonrası başkanlıktan istifasını açıklayan Sepp Blatter ile FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini’nin, kurumun etik kurallarını ihlal ettiğine hükmetti. Dünya futbolunun önde gelen iki ismi 8 yıl futboldan men edildi.

Etik Kurul ayrıca Blatter’i 50 bin İsviçre Frangı (Yaklaşık 46 bin 300 Euro), Platini’yi de 80 bin İsviçre Frangı (Yaklaşık 74 bin Euro) para cezasına çarptırdı.

Kurul’un derhal yürürlüğe giren men kararı, özellikle FIFA Başkanı olmak isteyen Platini için ağır bir darbe.

Fransa milli takımının da eski unutulmaz kaptanlarından olan Michel Platini daha önce üç kez Avrupa’da “Yılın Futbolcusu” seçilmişti.
60 yaşındaki Platini 2007 yılından bu yana Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) de başkanı.

1998 yılında FIFA Başkanı seçilen 79 yaşındaki Blatter ise 26 Şubat’ta yapılacak olan başkanlık seçimi öncesi istifasını açıklamıştı.

Blatter: Lekelendim

İsviçre’nin Zürih kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Sepp Blatter, “Hala bir kum torbası olarak kullanıldığım için gerçekten çok üzgünüm” dedi. Blatter, kararla insanlığın gözleri önünde lekelendiğini söyledi.

Blatter, “Ben FIFA Etik Kurulu’nu, Platine’ye yaptığı ödemenin meşru olduğu konusunda ikna ettiğimi düşünmüştüm” diye konuştu.
Etik Kurulu’nun FIFA ile Platini arasındaki bir sözleşme olduğunu kabul etmemesine çok şaşırdığını vurgulayan Blatter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben prensip sahibi bir insanım. Kendim ve FIFA için savaşacağım. Etik Kurul’un kararına itiraz edecek, temyiz için Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvuracağım.”

FIFA Platini’ye 2 milyon dolar ödemişti

Blatter ve Platini daha önce Ekim ayında, FIFA’nın UEFA Başkanı’na 2011 yılında yaptığı 2 milyon dolarlık ödeme ile ilgili olarak açılan soruşturma kapsamında, 90 gün futboldan men edilmişlerdi.

İki isim de yanlış birşey yapmadıklarını vurguluyor. Platini, 1998-2002 yılları arasında Blatter’e danışmanlık yapmıştı.

Blatter ve Platini ödemenin yazılı bir anlaşma kapsamında değil, 1998 yılında yaptıkları bir centilmenlik anlaşması karşılığında yapıldığını ve bunun İsviçre yasalarına uygun olduğunu söylüyor.

Michel Platini, FIFA Etik Kurulu’nun Cuma günkü son oturumunu boykot etmiş ve hakkındaki kararın çoktan verildiğini iddia etmişti. Platini’nin de Blatter gibi, Kurul’un kararını CAS’a taşıması bekleniyor.

İsviçreli savcılar halen FIFA’nın 2018 ve 2022 Dünya Kupalarını Rusya ve Katar’a verme kararlarını da soruşturuyor.

Soruşturma kapsamında Mayıs ayında Zürih’te bir otele düzenlenen baskın sonrası yedi FIFA yetkilisi gözaltına alınmıştı.

ABD’de de, 39 FIFA yetkilisi ya da spor yöneticisinin geçmişte Dünya Kupalarının televizyon ve pazarlama hakları karşılığında toplam 200 milyon dolar rüşvet aldıklarına yönelik iddialar soruşturuluyor.

BİR CEVAP BIRAK

10 − five =