Filistin Zirve’den tatmin olmadı

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Kudüs’teki buluşmasında, Abbas’a, terörü kontrol altına alması şartıyla yeni bazı jestlerde bulunulabileceğini açıkladı.

Ancak Filistin tarafı görüşmeyi ”zor ve beklentilerini gerçekleştirmekten uzak” olarak değerlendirdi.

Şaron’un resmi ikametgahında 2.5 saate yakın süren görüşmede, Şaron, Abbas’a, Filistin’in kontrolüne devredilmesi öngörülen 5 kentten 2’sinin daha, şiddetin kontrol altına alınması şartıyla Filistin tarafına verileceğini ifade etti. Şaron, Abbas’a, Gazze’deki havalimanı ve deniz limanının açılması için hazırlıklara başlayabileceğini de söyledi.

Filistin Başbakanı Kurey, toplantıdan sonra Ramallah’a dönüşünde yaptığı açıklamada, görüşmeyi ”zor ve beklentilerini gerçekleştirmekten uzak” olarak nitelendirdi. Kurey, ”Olumlu cevaplar beklediğimiz temel konulardan bir şey çıkmadı” dedi.

ANNAN MEMNUN

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Kudüs’te bir araya geldiği zirveden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Annan, sözcüsü aracılığıyla yayımladığı mesajda, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’dan çekileceğini açıkladığı 15 Ağustos günü yaklaştıkça işgal altındaki Filistin topraklarındaki gelişmeleri ve olayları daha dikkatli izlediğini ifade etti. 

Şaron-Abbas buluşmasından duyduğu memnuniyeti belirten Annan, Ortadoğu Dörtlüsü’nün, bölgedeki durumu değerlendirmek üzere bu hafta içinde Londra’da yapacağı toplantının önemine de dikkati çekti.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.