Fransa saldırganın peşinde

Olay, son 10 gün içinde etnik ve dini azınlıkları hedef alan üçüncü saldırı.

Yetkililer, üç saldırı arasında bağlantı olduğunu, saldırılarda aynı silahın kullanıldığını söylüyFransa’daki farklı etnik ve dini azınlıkları hedef alan saldırıların hangi saiklerle düzenlendiğini bilinmiyor.

Ülkenin aynı bölgesinde geçen hafta paraşütçü birliğinden Kuzey Afrika kökenli üç asker silahlı saldırıda öldürülmüşlerdi.

Saldırının düzenlediği yeri ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, olayı bir “ulusal trajedi” olarak niteledi.

Fransa Cumhurbaşkanı güvenlik birimlerine ülkedeki tüm okullarda ve dini binalarda güvenliği artırmaları talimatı verdi.

Binlerce kişi dün gece başkent Paris’te öldürülenlerin anısına yürüyüş düzenledi.

Fransa’da bugün tüm okullarda TSİ 12’de bir dakikalık saygı duruşu yapılacak.

Öğretmen ile iki çocuğu birlikte öldü

Yahudi okulu önünde düzenlenen son saldırıda 30 yaşında bir haham öğretmen ile üç ve altı yaşlarında iki çocuğu ve dokuz yaşında bir başka çocuk öldürülmüştü.

Sarkozy, Toulouse’da yaptığı konuşmada, ölenlerin anılması için ülkedeki okulları yarın bir dakikalık saygı duruşu yapmaya çağırdı.

Görgü tanıkları, öğrencilerin Ozar Hatorah okuluna bırakıldığı bir nokta yakınlarında bekleyen bir kişinin, ateş açtıktan sonra bir motosikletle kaçtığını söylüyor.

Ozar Hatorah okulundaki saldırı, 46 kilometre ötedeki Montabuan kasabasında üç Fransız askerinin motosikletli bir kişi tarafından öldürülmesinin ardından yaşandı.

Toulouse’a gitmekte olan Fransa Baş Hahamı Gilles Bernheim, saldırıyı “ürkütücü” diye niteledi.

Kentin birçok bölgesini kordon altına alan polis, saldırganı yakalamak için operasyon başlattı.

Olay yerindeki bir Fransız televizyonu muhabiri, siyah bir motosiklet kullanan saldırganın açtığı ateşte, ciddi şekilde yaralananlar olduğunu söylüyor.

İsrailli yetkililer de konu ile ilgili açıklama yaparak, Fransız yetkililerinin saldırının arkasında kimler olduğunu aydınlatacağına inandıklarını belirtti.

Geçen hafta saldırıya uğrayan üç askerin Kuzey Afrika kökenli oldukları ve Montauban’da askeri üsleri yakınında bir yerde bankamatikten para çekerken mopedli silahlı bir kişinin saldırısına uğradıkları, kasklı saldırganın kaçtığı bildiriliyor.

Bu saldırı sonrası Terörle Mücadele Masası’na bağlı altı görevliden oluşan bir ekip üst düzey bir polis yetkilisinin başkanlığında İspanya sınırına yakın kasabaya inceleme yapmaya gönderildi.

Saldırıya uğrayan üç asker de Montauban’da üslenen 17. paraşüt istihkâm birliğindendi. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.