Fransa’da ‘Ermeni yasası’na iptal

Anayasa Konseyi’nin gerekçeli kararında, Fransa meclisinde ve Senatosu’nda geçen “Soykırım” inkar yasasının anayasaya uygun olmadığı belirtildi. Yasanın iptali iki gerekçeye dayandırıldı.

Birinci gerekçe, ‘Soykırım” inkar yasasının ifade özgürlüğüne aykırı olduğu belirtilerek, “İfade özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazı” vurgusu yapıldı. İkinci gerekçede ise meclis ve Senato’dan geçen yasa tasarısının Fransız anayasasının 34. maddesine aykırı olduğu vurgulandı.

Fransa Meclisi ve Senatosu’nda oy çoğunluğuyla kabul edilen soykırımın inkarını suç sayan yasa, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle 77 senatör ve 65 milletvekili tarafından Anayasa Konseyi gündemine taşınmıştı.

11 ÜYELİ KONSEY 8 ÜYE İLE TOPLANDI

Başkanlığını eski Meclis Başkanı Jean Louis Debre’nin yürüttüğü oturumda, 11 üyeli konsey 8 üyesiyle toplandı ve yasayı oy çokluğuyle anayasaya aykırı buldu. Bu kararla hem Mecliste hem de Senato’da kabul edilen ‘Ermeni soykırım’ iddialarını suç sayan yasa tasarısı geçersiz oldu.

Üyeler arasında bulunan Hubert Haenel ve Jacqueline de Guillenschmidt, daha önce yasaya karşı görüş belirttikleri için, eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ise hafızasını kaybetmesi ve hukuken ceza aldığı gerekçesiyle oylamaya katılmadı.

SARKOZY YENİ YASA SÖZÜ VERDİ

Anayasa Konseyi’nin iptal ettiği “Soykırım” inkar yasasını cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında tekrar gündeme getirme sözünü hem Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hem de cumhurbaşkanı adayı Sosyalist aday François Hollande, Ermeni diasporasına vermişti.

BUNDAN SONRA NE OLACAK

Fransa’da yasama yılı gelecek ay Nisan ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle sona eriyor. Ardından da haziranda parlameno seçimleri var. Parlamento bir daha Eylül ayında yeniden toplanacak.

Yasa teklifi, Fransa’da “Ermeni soykırımı”nın varlığını inkar edenlere 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası öngörüyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.