FT: Merkez Bankası rahatladı

FT: Merkez Bankası rahatladı

0
PAYLAŞ

Ekonomi gazetesi Financial Times, Vicent Boland imzalı haberinde enflasyonun ağustos ayında düşmesinin Merkez Bankası’na güç verdiğini belirtti. Gazete “Merkez Bankası, haftalarca süren türbülanstan sonra dün (Pazartesi) iyi haberler aldı. Veriler Ağustos’ta enflasyon, beklenenden büyük bir düşüş gösterdiğini ortaya koydu. Bu da daha düşük faiz olasılığı için zemin hazırladı” yorumunu yaptı.


Enflasyonda gözlenen bu düşüşün Merkez Bankası’nın haziranda faizlerde yaptığı yüksek artışı haklı çıkardığını kaydeden gazete, enflasyon düşüşünün ayrıca nisanda atanan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ı ferahlattığını da ifade etti.


İngiliz gazetesi, Para Politikası Kurulu’nun 24 Ağustos’taki toplantısında faizleri artırmayarak yatırımcıları meraklandırdığını, Kurulun bu tutumumun da Bankanın enflasyon konusunda tatmin olduğunu ima ettiğini kaydetti.


Garanti Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kaya da FT’ye yaptığı açıklamada ağustos enflasyon rakamlarının Merkez Bankası üzerindeki baskıyı bir ölçüde hafifleteceğini belirterek “Artık Merkez Bankası’nın ağustos toplantısında faizleri artırmayarak doğrusunu yaptığını biliyoruz” dedi.


YILLIK ENFLASYON YÜZDE 9.2


Yatırımcıların giderek yükselen piyasalara döndüğüne işaret eden gazete, bunun Türk lirasına yardımcı olduğunu, petrol ithal maliyetini azalttığını belirtti. Gazete “Şimdi Banka için mesele, 2006 yıllık enflasyonun psikolojik açıdan önemli olan yüzde 10’luk düzeyinden indirip indiremeyeceği” diye yazdı.


Financial Times, Morgan Stanley’nin iktisatçılarından Serhan Çevik’in yatırımcılar için yazdığı notta yıl sonu enflasyonun yüzde 9.2 olacağını tahmin ettiğine dikkat çekti. (ANKA)


 

BİR CEVAP BIRAK

fifteen − 7 =