İNGİLTERE… Futbolda ırkçılık ve tepkilerin samimiyetsizliği

Paris Saint Germain – Medipol Başakşehir arasında 8 Aralık’taki maçta, dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun Medipol Başakşehir’in yardımcı antrenör Webo’ya “Atın şu zenciyi” demesi olay oldu. Irkçı söylem nedeniyle Medipol Başakşehir sahadan çekildi. Başakşehirli futbolcular sahaya çıkmama kararı aldı ve kafile otele döndü. Irkçı 4. hakemi derhal görevden alan UEFA, karşılaşmayı dört farklı hakemle çarşamba günü kaldığı yerden devam edilmesini de kararlaştırdı.

***

Webo’ya yönelik ırkçı saldırıya karşı aralarında AKP ve MHP’nin de bulunduğu siyasi kurumlar da “No To Racism” açıklaması yaptılar hemen. Güler misin, ağlar mısın? Amedspor da “Bize ırkçılık yapan Başakşehir’in değil Webo’nun yanındayız” açıklaması yaptı. Haklılar. Amedspor’a yapılan linci nedense pek gören olmadı. Biraz empati yapalım, Londra’da göçmen, Türk ya da Müslümanlara yönelik ırkçı saldılara nasıl karşıysak, Türkiye’de de göçmen, Suriyeli ya da Ermenilere yönelik ırkçı saldırılara karşı olmalıyız. Unutmamalı ki kendi ırkının üstünlüğünü iddia eden bir parti haliyle diğer ırkları da aşağılıyor demektir. Yani ırkçıdır! Sanırım Türkiye’deki ırkçılar ya kendilerinin farkında değiller ya da ırkçılığı bilemeyecek kadar cahiller. Samimiyetsiz açıklama yerine “sus ve gölge yapma” daha iyi!

***

Futbolda ırkçılık bizim mahallede de olmuştu. Haringey’s Coles Park Stadium’da 19 Ekim 2019’da Haringey Belediyesi futbol takımı FA Kupası Elemeleri’nde Yeovil Town’a karşı oynuyordu. Yeovil Town’un destekçilerinin Haringey’in kalecisi Kamerunlu futbolcusu Valery Douglas Pajetat ve takım arkadaşı Cobie Rowe’a ırkçı tezahürat yapmaları, tükürmeleri ve şişe atmaları sonrasında 64’üncü dakikada takımın menejeri Tom Loizo takımıyla sahayı terk etmişti. Tom Loizo protestosunu, “Yapılan ırkçılığa hoşgörülü davranamazdık, sahayı terkettiğimiz için bizi elerlerse de umurumuzda olmaz” diye açıklamıştı.

Olay sonrasında FA maçın iptal edildiğini, Metropolitan Polis de iki Yeovil Town taraftarının ırkçılık suçlamasıyla gözaltına aldığını ve sorguladığını belirtmişti. İşte bu kadar! Irkçılık bir suç ve ırkçılar da cezalarını çekmeli!

***

Ne yazık ki İngiltere’de futbolda ırkçılık çok yaygın… Reading, Blackburn ve Wigan takımlarında forma giyen eski futbolcu Jason Roberts’ın öncülük ederek kurulan Sports Person adlı düşünce kuruluşunun 2014 yılı raporuna göre, futbol klüplerindeki 552 teknik kadro içinde sadece 19’u siyah. Teknih kadrolarda bu sayı yüzde 3.4 oranındayken, futbolcular içinde siyahların oranı yüzde 25. Aslında bu rapor, İngiltere Futbol Federasyonu, Premier Lig Yönetimi ya da diğer alt liglerin yönetimlerinde sürekli yaşanan sorunların rapor haline gelmesi anlamına geliyor. Sanırım “gizli ırkçılığı” da hesap edersek tehditin boyutu gerçekten ürkütücü…

***

İngiltere’de ırkçılık futbolun yanı sıra hayatın her alanında. Süpermarket devi Sainsbury’s’in, Noel reklamında siyah bir aile oynuyor. Telefondaki baba kız Noel hazırlıkları konusunda sohbet edip şakalaşıyor. Daha sonraki reklam kuşağında da siyah aile mutlu Noel sofrasında. İşte bu reklama ırkçı tepkiler yağdı. İnanılır gibi değil. Neymiş siyahlar ülke genelini temsil etmiyormuş, burası beyazların ülkesiymiş, reklamlar kaldırılmazsa Sainsbury’s boykot edilecekmiş. Miş de miş…

Sainsbury’s bu tepkilere aldırmayarak üçüncü reklam kuşağında da siyahların oynayacağını, reklamlarının çok kültürlü ve renkli bir ülkeyi yansıttığını açıklayarak geri adım atmadı. Yirmibirinci yüzyılda bile ırkçılıkla uğraşmak gerçekten çok acı. Irkçılık hoşgörülmeyecek en tehlikeli virüs!

Önceki haberHandan Haktanır’dan roman: Loka Mata
Sonraki haberABD FDA’dan, Pfizer-Biontech aşısına “acil” onay
Faruk ESKİOĞLU
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.