Güç bende

Son zamanlarda hemen herkesin güç gösterisinde bulunma hastalığına tutulduğu açıkça belli oluyor. İktidar, muhalefet ve bürokrasi…


Vatandaş, kendisinin bir kenarda unutulduğunu, iktidar, muhalefet ve bürokrasinin kendi aralarında devamlı bir kavga ve tartışma açarak güç gösterisinde bulunduğundan şikâyetçi olduğunu her seferinde dile getiriyor. Son zamanlarda vatandaşın bu şikâyeti feryat haline dönüştü.


Bu feryat artık her gün bir şekilde her tarafa yankılanır oldu. İşte vatandaşın feryadı:


“Yeter artık. Ben açım, işsizim ve en kötüsü umutsuzum. Sizler neyle uğraşıyorsunuz? Ey iktidar, ey muhalefet ve ey bürokrasi beni unutmayın. Beni unutanların başına neler geldiğini her zaman göstermedim mi? Neden ders almıyorsunuz? Kimse kendisinde güç vehmetmesin. Sizlere gücü ben verdim. Ve asıl güç bende.


Ey iktidar; sen bana hizmet sözü vermiştin. Birçok sorunumu çözeceğini vaat etmiştin. Hani nerde? Herkese laf yetiştirmek zorunda mısın? Sizlerin kavgacı tutumunuzdan usandım. Memnun olduğumu sanmayın. Hemen her gün birilerine laf yetiştireceğinize, hangi sorunumu nasıl çözeceğinizi anlatsanız olmaz mı? Ben sizlere bunun için güç verdim. Gücü başka yerde aramanıza şaşırıyorum. Sizleri hesaba çekecek olan da, gücü verecek ya da alacak olan da benim. Unutmayın güç daima bende. Benden başka güç arayışlarına girerseniz hata ederseniz… Benden başka kimseye hesap vermek zorunda olmadığınızı unutmuş gibisiniz.


Ey muhalefet; ben seni ilerde iktidara getirmek üzere yedekte tuttum. İktidarın yanlışlarına engel olacaksın diye sana bu görevi verdim. Sorunlarımın çözümü hususunda ürettiğin projelerin nerede? İktidarın sözlerine kendini kaptırıp laf yetiştirmekten başka ne yapıyorsun? Benim beklentilerim hususunda fikirlerin bile net değil. Yıllardır senden çözüm önerileri bekledim. Fakat boşuna beklemişim. Bütün vaktini, iktidar ne diyecek ve ben ona karşı nasıl cevap vereyim diye iktidarın bir adım gerisinde sürükleniyorsun. En acı olanı da, il ve ilçelerdeki teşkilatın kapıları kapalı duruyor. Bunların seçim dönemleri dışında görevleri yok muydu? Eleştirmenin dışında problemlere farklı çözümler bulmak ve iktidarın yanlışlarına engel olmak için sana görev ve güç verdim. Bunu hakkıyla kullandığına inanıyor musun? Seni de yakından takip etmeye devam ediyorum. Sen de gücü başka yerde arama hatasına düşme sakın. Unutma güç bende. 


Ey bürokrasi; Ya sen… Yıllardır senden çektiğimi kimseden çekmedim. Benim iyiliğime olacak her gelişmeyi erteleme ve savsaklama huyundan vazgeçmiyorsun. Sana vermediğim yetkileri hangi hak ve sebeple kullanmaya çalışıyorsun? Benim verdiğim maaşla geçindiğini unutma. Kullandığın gücün bana ait olduğunu hatırlatmak istiyorum.”


Vatandaşın feryadı böyle… Bunu herkes bir uyarı mektubu olarak alsın.


Vatandaşın kararlı bir haykırışı da var: Unutmayın, güç bende… 
 
izzettinicin@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.