G. Kıbrıs AB’ye boyun eğdi

Avrupa Birliği, geçen haftaki başarısız denemenin ardından yeni kurtarma paketinde mevduat sahiplerini vergilendirmek istemeyen Rum yönetimini kapıyı göstererek ikna etti.

Rum lider Nikos Anastasiadis, kurtarma paketi müzakereleri için gittiği Brüksel’de Troyka ile 10 saate yakın süren bir toplantı yaptı.

Özellikle IMF’den gelen bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması taleplerine direnmeye çalışan ve diplomatik kaynaklara göre, IMF Başkanı Christine Lagarde’ın aşırı ve sürekli artan talepleri karşısında bir ara istifa ve referanduma gitme tehdidinde bulunan Anastasiadis, AB liderlerinden destek göremeyince geri adım attı.

Rum lider Nikos Anastasiadis’le Brüksel’de görüşen heyette, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, IMF Başkanı Christine Lagarde, Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi bulunuyordu.

Görüşmelere yakın kaynaklara göre Van Rompuy ve Barroso, Rum bankalarına dokundurtmamak isteyen Anastasiadis’e “ya yapar ya da Euro’dan çıkarsın” mesajını vererek ikna etti.

YÜZDE 40’A VARAN KESİNTİ

Yeni kurtarma paketinde 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlara dokunulmazken bu limitin üzerindeki mevduatlarda yüzde 40’a varan oranlarda kesinti öngörülüyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının detayları üzerinde hala çalıştığı plana göre Laiki Bank tamamen kapatılarak 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlar Bank of Cyprus’a aktarılacak, 100 bin Euro’nun üzerindekiler ise dondurularak banka borçlarının ödenmesinde kullanılacak. Geriye kalan miktar sahiplerine iade edilecek.

Ana hatları belirlenerek detayları Euro Bölgesi maliye bakanlarına bırakılan yeni kurtarma planında Bank of Cyprus’ta 100 bin Euro’nun üzerinde mevduatı bulunanlardan yüzde 40’a varan oranlarda kesintiler yapılması düşünülüyor.

Euro Bölgesi ve IMF’nin 10 milyar Euro’luk kredisine ilaveten mevduat sahiplerinden toplanacak yaklaşık 7 milyar Euro’yla Rum kesiminin 17 milyar Euro’luk finansman ihtiyacı karşılanmış olacak.

RUSYA NE YAPACAK?

Kıbrıs Rum Kesimi’nde yeni paketin parlamentodan geçip geçmeyeceği ve geçerse Moskova yönetiminin, milyarlarca Euro zarar edecek Rus yatırımcıları korumak için hangi adımları atacağı belirsizliğini koruyor.

LEFKOŞA’DA GÖSTERİ

Brüksel’de müzakereler sürerken, Lefkoşa’da AB karşıtı gösteri düzenlendi.

Komünist Parti AKEL’in çağrısı üzerine akşam saatlerinde Rum Parlamentosu önünde toplanan yaklaşık bin kişi, AB bürolarının bulunduğu ‘European Union House’ binasına kadar yürüdü.

Ellerinde, ‘Troyka evine dön’, ’21. yüzyılın köleleri olmak istemiyoruz’ ve ‘Paralar bizim, hayat da bizim” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler olaysız dağıldı.

Gösteri sırasında polis parlamento ve AB bürolarının bulunduğu binanın çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

PARA ÇEKME LİMİTİ DÜŞÜRÜLDÜ

Öte yandan Laiki Trapeza’nın (Halk Bankası) bankamatiklerinde daha önce 260 Euro olan limit, 100 Euro’ya düşürüldü.

Brüksel’de, Rum yönetimi ile AB ve IMF arasında sürdürülen müzakerelerde anlaşmazlık konusu olan Kıbrıs Bankası’nın (Cyprus Bank) bankamatiklerine de 120 Euro’luk limit koyuldu.

Güney Kıbrıs’ta bankaların 9 gündür kapalı olması iç ticarette büyük sıkıntılara neden oluyor. Nakit sıkıntısı nedeniyle alışverişlerin durma noktasına geldiği ülkede vatandaşlar acil ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor.

BANKAYA BOMBALI SALDIRI

Bu arada, Limasol kenti yakınlarındaki Polemidia’da, Kıbrıs Bankası’nın (Cyprus Bank) şubesine bombalı saldırı düzenlendi.

Rum medyası, saat 23:00 sıralarında kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce bankanın girişine bırakılan el yapımı bombanın patlatılması sonucu bankanın ön cephesinde büyük hasar meydana geldiğini duyurdu.

Olay yerine gelen polisin çevreyi kontrol altına alarak, saldırıyla ilgili inceleme başlattığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.