Gaziantep’te ölü sayısı 9’a çıktı

Gaziantep’te Karşıyaka Polis Karakolu yakınlarında bomba yüklü bir araç patladı. Patlamada 9 kişi hayatını kaybetti, 69 kişi de yaralandı.

69 yaralıdan halen 17’sinin hastanede tedavisi sürüyor. Bunlardan yoğum bakımda olan 4’ünün durumu ciddiyetini koruyor.

Olay dün akşam 19.45 sıralarında Şehit Kamil ilçesinde meydana geldi. Teröristler, Karşıyaka Polis Merkezi yakınında, otobüs durağında park ettikleri otomobildeki patlayıcıları uzaktan kumandayla patlattı.

Durakta yolcu alan bir otobüs, bir adliye servis aracı ve 3 otomobilin alev aldığı, patlamada aralarında çocukların da olduğu 9 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada patlamada yaralanan 6’sı ağır 57 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığı bildirildi.

Çok sayıda vatandaş da yaralılara kan vermek için hastanelere akın ederken, bayram izninde olan doktorlar da göreve çağrıldı.

Patlamanın etkisi ile çevredeki araçlar da hasar gördü, ev ve işyerlerinin camları kırıldı.

POLİS BOMBACIYI ARIYOR
Patlamanın meydana geldiği bölgedeki MOBESE kayıtlarını inceleyen Gaziantep polisi, patlamadan hemen önce bölgeden koşarak uzaklaştığı belirlenen kişiyi arıyor.

İSTİHBARATI GELDİ
Çalışmalarda önemli bir ayrıntı da ortaya çıktı. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi nüfusuna kayıtlı üniversite öğrencisi bir gencin, iki hafta önce bomba yüklü bir otomobille Gaziantep’e geldiği yolunda istihbarat alındığı ve il emniyet müdürlüğünün aracın bulunması için tüm birimleri uyardığı ortaya çıktı.

Polisin izine ulaşamadığı bu kişinin saldırıyı düzenlediği tahmin ediliyor.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
Öte yandan saldırı sonrası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve aynı zamanda Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin başkanlığında bir kriz masası oluşturuldu.

BDP BİNASINA YÜRÜDÜLER
İkinci bir patlama tehlikesine karşı da önlem alan polis, yakınlarından haber alamadığı için bölgeye gelen vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı.

Bu arada bazı vatandaşların “Kahrolsun PKK” şeklinde slogan attığı görüldü. Olaydan sonra toplanan bir grup ise BDP Şehit Kamil ilçe başkanlığına yürüyerek teröre tepki gösterdi.

’60 KİŞİ ÖLEBİLİRDİ’
NTV canlı yayınına telefonla katılan Gaziantep Belediye Başkanı Asım Güzelbey, bölgenin Gaziantep’in en işlek caddelerinden biri olduğunu söyledi.

Güzelbey, “Gaziantep’te böyle bir patlama meydana geldiği için çok üzgünüz. Cadde patlamanın meydana geldiği saatlerde görece az kalabalıktı. Eğer bu saldırı arife günü meydana gelseydi 60 kişi ölebilirdi” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here