Gazze’de 1 haftalığına ateşler sustu

Mısır ile ateşkes koşullarını görüşmek için Kahire’de bulunan Hamas yetkililerinden Ayman Taha, “Hamas ve (diğer) gruplar Gazze’de hemen yürürlüğe giren bir ateşkes ilan ettiler ve İsrail’e çekilmek için bir hafta verdiler” dedi.

Hamas, ateşkes sırasında İsrail’in Gazze’den çekilmesinin yanı sıra “halkın temel ihtiyaçlarını” karşılamak amacıyla gıda ve diğer malların geçmesi için İsrail’in Gazze’nin bütün sınır kapılarını açmasını istedi.

Örgütün bir yetkilisi, örgütün Suriye’deki kanadının da bir haftalık ateşkes fikrini kabul ettiğini söyledi.

İsrail, bugün yaptığı bir açıklamada, Hamas ve diğer gruplar ateşkes ilan etmeden askerlerini çekme konusunu gündemine almayacağını bildirmişti.

“ANLAŞMA SÜRECİNE DE OLUMLU YAKLAŞACAĞIZ”

Hamas’ın Politbüro üyesi Musa Ebu Marzuk, ilan ettikleri ateşkesin ardından gelişecek süreçte her türlü çabaya da olumlu yaklaşacaklarını bildirdi.

Suriye’nin başkenti Şam’da açıklama yapan Marzuk, “Belirli bir anlaşmaya varılmasını, ambargonun tam olarak kaldırılmasını ve geçitlerin açılmasını teminen, başta Suriye, Türkiye, Katar ve Mısır’ın çabaları olmak üzere, her türlü çabaya olumlu şekilde yaklaşmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz” diye konuştu.

İSRAİL ASKERLERİNİN BİR KISMI ÇEKİLİYOR
İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne üç hafta süren saldırılarını sona erdirmesinin ardından askerlerini Gazze’den çekmeye başladığını bildirdi.

Ordu açıklamasında, Gazze’den çekilmeye başlayan asker sayısı konusunda bilgi verilmedi.

İsrail Kanal 10 televizyonu, İsrail tanklarının çekilişini ve sınıra doğru ilerleyen piyade askerlerinin görüntüsünü yayınladı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de  yaptığı açıklamada, askeri güçlerini mümkün olan en kısa sürede Gazze’den çekmek istediğini söyledi.

Olmert,İsrail’in Gazze’de kalma niyeti olmadığını ancak Hamas ile yeni bir ateşkesin kalıcı olacağına ilişkin güvence istediğini ifade etti.

100’DEN FAZLA CESET ÇIKARILDI

Gazze Şeridi’nde ateşkes ilanından sonra tankların eski mevzilerine çekilmesinin ardından bölgede her an yeni cesetler bulunuyor.

Filistin sağlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Gazze’nin Zeytun mahallesinde yapılan aramalarda daha önce vurulan bir ev ve civarında, elleri ve ayakları bağlı 10’dan fazla kişinin cesedine rastlandı.

İsrail askerleri ile Filistinli militanlar arasında yoğun çatışmaların yaşandığı, bombardıman altındaki Zeytun’da bulunanların, daha önce evleri bombalanan El Sammuni veya El Daya ailelerinden kalanlar olabileceği belirtiliyor.

Bulunan 100’ü aşkın cesedin çoğu, bölgenin kuzeyindeki Beyt Lahya’nın El Atatra yöresinde yıkıntılar arasından çıkarıldı.

Öte yandan, ateşkes kararından sonra Mısır, Refah kapısında günlerdir bekleyen doktorların girişine izin verdi. Gazze’ye gelen 100’den fazla doktor arasında iki de Türk doktor bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here