“GDO Yasası” kabul edildi

Kanuna göre, GDO ve ürünlerinin bebek mamaları ve bebek formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması, onay alınmaksızın piyasaya sürülmesi, GDO’lu bitki ve hayvanların üretimi yasaklanacak.

GDO’lu ürünün ilk ithalatı için Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığına başvuru yapılacak. GDO ve ürünlerinin; insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevre ve biyolojik çeşitliliği tehdit etmesi durumlarında başvuru reddedilecek.

Yasada öne çıkan maddeler şöyle:

*GDO ve ürünlerinin bebek mamaları ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması, onay alınmaksızın piyasaya sürülmesi, GDO’lu bitki ve hayvanların üretimi yasaklanacak.
*GDO ve ürünlerinin; insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevre ve biyolojik çeşitliliği tehdit etmesi durumlarında başvuru reddedilecek.
*GDO ve ürünlerini, kanuna aykırı olarak ithal eden ve üreten kişi, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.
*İthal edilen GDO ve ürünlerini, ithal izninde belirlenen amaç ve alan dışında kullanan, satan, bu özelliğini bilerek satın alan kişi ise 4 yıldan 9 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilecek.
*Her bir GDO ve ürününe ayırt edici kimlik verilerek kayıt altına alınacak. Kayıt altına alınan gdo ve ürünlerine ilişkin belgelerin 20 yıl süreyle saklanması zorunlu olacak .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 4 =