Gençlik parkı Nevruz’a hazırlanıyor

Gençlik parkı Nevruz’a hazırlanıyor

0
PAYLAŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Nevruz’un ”kuzey yarımkürede yaşayan bütün toplumların yerel renk ve inançlardaki ufak farklılıklara rağmen paylaştığı en eski mevsimlik bayram” olduğu ifade edilerek, Nevruz’un bu yıl da 21 Mart tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda yurt içi ve yurt dışı temsilciliklerinde çeşitli etkinliklerle kutlanacağı kaydedildi.

Açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile TÜRKSOY, Avrasya Yazarlar Birliği ve Ankara Kulübü’nün hazırladığı projeler çerçevesinde Ankara’da yoğun bir kutlama programı gerçekleştirilecek.

Gençlik Parkı Meydan Altı’nda başlayacak kutlamalarda açılış ve konuşmalardan sonra Nevruz ateşi yakılacak ve pilav ikramı yapılacak. Dans ve müzik gösterilerinin ardından çocuklara boyama kitabı, kültür haritası, bebek ve topaç dağıtılacak.

Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde daha sonra gerçekleşecek etkinlikte ise Türkiye genelinde ilköğretim öğrencileri arasında resim ve şiir dalında, lise ve dengi okullar arasında ise kompozisyon dalında yapılan ”Türk Kültüründe Nevruz” konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. TÜRKSOY tarafından davet edilen dans ve müzik toplulukları da kutlamalar kapsamında gösteriler sergileyecek.

BİR CEVAP BIRAK

fifteen + 10 =