“Gezi Parkı, Türk Baharı tohumlarını attı”

“Gezi Parkı, Türk Baharı tohumlarını attı”

0
PAYLAŞ

Taksim’deki “Türk Baharı” ABD basınında manşetlere çıktı. New york times ve birçok internet sitesinde sürmanşet oldu

CNN International spikeri “100 yıldan beri Türkiye’de ilk kez böyle bir başkaldırı görüyoruz. Nedeni bana göre özgürlüğü geri kazanmak…” derken, Alman ZDF kanalı ise haberin girişinde”Barbar dediğimiz 10 binlerce Türk doğa için savaşıyor” şeklinde bu haberi ilk haber olarak sundu.

İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda olup bitenleri yakından izleyen yabancı medya organları arasında BBC de bulunuyor. Polis’in ağaçların sökülmesi ve Taksim projesine karşı binlerce kişinin katılımıyla yapılan eyleme müdahele ettiğini anlatan BBC, “Barışçıl bir protesto için bir araya gelen eylemciler arasında çok sayıda yaralı da bulunuyor” dedi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Yüzlerce güvenlik görevlisinin katılımıyla gerçekleştirilen müdahalede, Gezi Parkı’nda gece nöbete kalan yüzlerce eylemcinin sabaha karşı 05.00’da gaz bombası ve tazyikli suyla dağıtıldığını” belirtirken “Parktaki ilk müdahalenin ardından Taksim ve İstiklal Caddesi’ne yönelen göstericilere burada da gaz bombası atıldı. Sosyal medyada yer alan görüntülerde Taksim Metro İstasyonu’nun “gözyaşartıcı gazla dolduğu görülüyor” sözlerini kullandı. BBC World ise bültenlerinde Taksim’deki çatışmaları ikinci haber olarak geçti.

İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’ndaki göstericilere uygulanan sert önlemler, El Cezir kanalında da yer aldı. El Cezire muhabiri “Farklı istikametlere koşan çok sayıda turisti gördük” derken göstericiler için“İnsanlar çok kızgın” dedi.

“Polis, kentin merkezindeki Gezi parkı’nın yıkılmasına karşı barışçıl gösteriyi darmadağın etmek için gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı” diyen El Cezire’nin muhabiri “Farklı istikametlere koşan çok sayıda turisti gördük. İnsanlar, bölgedeki kafeteryalara ve evlere sığınmaya çalışıyor. Polis farklı yönlere gaz sıkıyor” sözlerini de kullandı.

Öte yandan İngiliz Guardian gazetesi Taksim Gezi Parkı protestolarına ilişkin olarak yorum bölümünde yayınlanan yazıda Gezi Park’ı eylemlerinin ‘Türk Baharının tohumlarını attığı’ ifadesini kullandı.

Yabancı basın, Türk polisinin, Gezi Parkı’ndaki protestoculara gaz ve su sıktığını; göstericilerin yaralandığını yazdı. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve gazeteci Ahmet Şık’ın yaralandığı da vurgulandı. Taksim’deki göstericilerin yaralı halde fotoğrafları yayınlandı.

BİR CEVAP BIRAK

nine − four =