Gezi Parkı’na müdahale

Protestoların 19. gününde Gezi Parkı’na müdahale edildi.

Başbakan Erdoğan’ın Ankara mitingi sırasında “Yarın İstanbul mitingimiz var, boşaltmazsanız, güvenlik güçleri boşaltmasını bilir” açıklamasının ardından polis, saat 20.00 sıralarında meydandaki kalabalığa ‘dağılın’ uyarısı yapmaya başladı.

‘Bu yaptığımız kanunsuz bir eylemdir, Gezi Parkı’nı terk edin, Aranızdaki provokatörlere inanmayın, günlerdir İstanbul’un huzurunu kaçırdığınız yetmedi mi’ şeklindeki anonslara göstericiler sloganla karşılık verdi.

Bunun üzerine saat 20.55 sıralarında polis müdahalesi geldi. Tazyikli su ve biber gazı ile yapılan müdahalenin ardından meydandaki kalabalık dağıldı.

TOMA’ların desteğiyle Gezi Parkı’na da giren güvenlik güçleri, parktaki flama ve bayrakları söktü. Ardından belediye işçileri ve iş makineleriyle parkta kurulan çadır ve stantlar sökülmeye başladı.

Müdahale sırasında yaralananlar için bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

Müdahalenin ardından Gezi Parkı tamamen boşaldı. Çadırlarını terk eden eylemciler, Harbiye’ye doğru kaçtı.

İstiklal Caddesi’nde de eylemcilere destek vermek amacıyla toplanan gruba önce tazyikli su ardından da biber gazı ile müdahale edildi.

Atılan biber gazından çevredeki vatandaşlar da etkilendi.

Taksim’e çıkan yolların trafiğe kapatıldığı bildirildi.

Şu sıralar çatışmalar, Harbiye ve Elmadağı’nda yoğunlaşmış durumda. Müdahale sırasında yaralanan eylemcilere, Divan Oteli’nin lobisinde kurulan revirde tıbbi müdahale yapılıyor. Yüzlerce eylemcinin de Divan Oteli’ne sığındığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + nine =