GİK DER’den Suavi’ye vize vermeyen konsolosluğa kınama

GİK DER, 14 Temmuz Pazar günü gerçekleştireceği 11’nci Kültür Sanat Park Festivali’nde sahneye çıkması planlanan Suavi’ye vize vermeyen İngiltere’nin İStanbul konsolosluğunu ağır bir dille eleştiren bildiri yayınladı.

GİK DER, başkonsolosluğun vize engelinin Suavi’nin yanı sıra festivale katılacak birlerce toplum üyesini mağdur ettiği belirtilen bildiride, “Bu durum İngiliz Konsolosluğu’nun ırkçılığa karşı tutumu konusundaki duruşu ile ilgili akıllarda soru işareti bırakmıştır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Diğer bütün sanatçılarımız Halit Bilgiç, Grup Yardıl ve Canan Sağar 15 Temmuz günü bizler ile olacaktır. Tüm halkımız İngiliz Konsolosluğu’nun bu tutumunu buradan kınıyoruz. Irkçılık ve faşizme karşı elele, omuz omuza halaya durmak umuduyla 14 Temmuz’da ‘Edmonton N9 9SU’ adresindeki Pymmes Park’ta görüşmek üzere…”

SUAVİ’DEN SİTEM

Sanatçı Suavi de, sosyal medya hesabından İstanbul İngiltere Konsolosluğundan vize alamamasına sitem ederek “Suçumuz Türkiye’de doğmak mı?” diye tepki gösterdi.

Londra’daki konser için tüm hazırlıklarını yapan Suavi, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“İstanbul İngiltere Konsolosluğu, 14 Temmuz Londra konserim için 5 günlük ve 3100 TL ödediğim başvurumu aldı, 2 hafta bekletti ama yine de vize vermedi. İngiltere’nin İstanbul Konsolosluğu vize yetkililerini şiddetle kınıyorum. Bu resmen utanmazlıktır. Hadsizliktir. Küstahlıktır. Yazıklar olsun hepinize! Ben konsolosluğa ulaşamıyorum, bu nedenle;Ülkemin Kültür Bakanı’nı veya üst düzey yetkililerini, bu olayı çözmek için müdahale etmeye davet ediyorum. Bu yapılan ayıptır, ülkenin sanatçısına saygısızlıktır. Ben 50 yıllık müzisyenim. Suç ne? İltica etmemden mi korkuyorlar?

Bu arada, orkestramın tüm müzisyenlerine 6 ay vize vermiş olan İngiltere/İstanbul vize bürosu her nedense, yalnızca beni “sakıncalı” bularak adeta bu konserimi sabote etmiştir. Bir kere daha kınıyorum. Bu yapılan tek kelimeyle densizliktir.

İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Sn. Judith Slater’e de yazdım ama, henüz bir yanıt alamadım. Dilerim bir dönüş alabilirim. Bir kaç gündür adeta çırpınıyorum. İngiltere tüm orkestrama vize verdi ama bana vermedi! Tamam da neden? Bu konuya sahip çıkacak tek yetkili yok mudur? Bu kadar mı sahipsiz bu durum. Bunun mantıklı bir nedeni olamaz, %100 eminim ama neden? Bir sorun varsa deşifre edin utanayım.”

TOPLUMDAN VİZE PROTESTOSU: https://www.youtube.com/watch?v=mLpvkcbS_lY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3KZb11qGuBHu2s87c2MSrpgXSvJmrfQJVtVXeMZZ09YZqlod3ed384GjU
İLGİLİ HABER:
https://www.acikgazete.com/gik-der-festivali-resensiyonla-basladi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.