Gitmek mi zor kalmak mı zor? Referendumda gel bana sor!

İngiltere nin Avrupa Birliğinde kalmaya ya da gitmeye karar vereceği büyük tarihi Referanduma sadece günler kalmışken heyecan dorukta, Birleşik Krallıkta gerililmli günler yaşanmakta!

23 Haziran 2016 da Sandığa gidecek olan halk tamamen ikiye ayrılmış durumda. Bir kısmı kalmak bir kısmı ise ayrılmak yanlısı.

Her iki tarafa ait kampanlar son hızıyla devam etmekteyken 16 Haziran da İşçi Partisinin Avrupa Birliğinde kalma yönünde kampanyalar yürüten genç milletvekili Jo Cox’un öldürülmesiyle kampanyaların hızı kesildi.

Son günlerde açıklanan anket sonuçlarına göre Avrupa Birliğinde kalmak isteyenler küçük bir farkla ayrılmak isteyenlerin gerisinde kaldı.

Üyeliğin İngiltere için iyi olduğunu düşünenler ve kesinlikle devam etmek isteyenler yüzde 47 iken, biz kendi başımızı idare ederiz en iyisi ayrılmak diyenler yüzde 53 civarında.

Bir de sandığa gitmeyecek olanlar var ki belki sonucu onlar etkileyecek. Kalma yanlısı kampanyalar halkı sandığa gitmeye teşvik ederken bunun nedenlerini ortaya koymuşlar;

“1- İş imkanı; 3 milyonun üzerinde iş AB ile ticaret yapılmasıyla direk bağlantılı. Ayrılma durumunda bu işler ortadan kalkacak,
2- AB de olmak demek İngiltere’nin daha çok gelişmesi demek. Eğer ayrılırsak İngiliz Halkı her yıl 4300 pound geriye gidecek
3- AB de olmak demek alışverişde daha makul fiyatlar demek bu fırsat kaybedilecek,
4- Yarı zamanlı iş, yıllık izin, çalışma saatleri gibi işçi hakları AB kanunları ile daha iyi korunmakta. Bunlar göz ardı edilmemeli.” Şeklinde sıralanan maddelerin yer aldığı broşürler evlere dağıtılıyor ve bu dört madde için sandığa gitmeli ve oyunuzu dikkatli kullanmalısınız deniyor.

Anketlerde çıkan sonucun tersine Londra da konuştuğumuz değişik yaş gruplarından kişilerin çoğunluğu kalmak taraftarı ve aksi bir gelişme durumuna karşı gayet endişeli görünmekte! 86 yasındaki Ruth verilen sözler var vazgeçilmesi durumunda sorumluluklar, tazminatlar ortaya çıkacak ve onlar da ayrı yükler getirecek. Sözgelimi çiftçilermizin elde ettiği faydalar var tüm bunlardan vazgeçmek iyi olmaz. Birliğe ihtiyacımız var diyor.

Diğer taraftan Birlik ülkerinde turizm işinde çalışan Peter Birlikten ayrılınması durumunda serbest dolaşım hakkından faydalanamayacağı için işlerini eskisi gibi yürütemeyeceğinden dolayı endişeli ve olumsuz bir sonucun çıkabileceğini düşünmek bile istemiyor.

Julia ise atalarının İngiltere ye diğer Avrupa Ülkelerinden gelip yerleştiğini , Avrupa dan ayrı bir İngiltere düşünülemeyeceğini ifade ediyor ve kesinlikle kalma taraftarı. Oyunu çoktan posta yoluyla kullanmış bile.

Ünlü Bilim adamı Stephen Hawking ise AB den ayrılmanın bilim için bir felaket olacağını ifade etmekte.

Çeşitli insanı yardım çalışmalarında yer alan ve AB de kalma taraftarı kampanyada etkin olan Milletvekili Jo Cox’u 3 kurşunla öldürdükten sonra defalarca bıçaklayan katil cinayeti işledikten sonra “Britain first Önce İngiltere” demiş. Ne yazıkki demokratik bir biçimde yürütülen kampanyalara şiddet ve kan bulaştırıldı. Öyle görünüyor ki İngiliz halkı 23 Hazirandaki Referandumda vereceği cevabı yalnızca AB için vermiş olmayacak!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × five =