Gizli pazarlıkta anlaşma sağlanamadı

Rum Politis gazetesinin haberine göre, Türkiye Rumlara önce İzmir ardından Mart ayına kadar tüm limanlarını ve hava sahasını açma teklifinde bulundu, karşılığında KKTC’nin Ercan havaalanının BM denetiminde uluslararası trafiğe açılmasını istedi. Rumların, Ercan’ı kabul etmemesi üzerine anlaşma olmadı.

Belçika’nın Rumlar’la Türkiye arasında arabulucuk ve gizli görüşme girişimi 3 ay önce başladı. Belçika, dondurulan müzakere başlıkları nedeniyle Türkiye’nin durma noktasına gelen müzakere sürecinde ilerleme sağlamak amacıyla Kıbrıs paketi hazırladı. Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Rum yönetimine açmaması nedeniyle AB’nin askıya aldığı 8 müzakere başlığı ile igili görüşmeler yapan Belçika Türkiye’ye şu öneriyi getirdi: Türkiye hava ve deniz limanları aşamalı olarak Rumlara açsın. Bunun karşılığında AB ilk aşamada eğitim, rekabet ve kamu tedarikleri başlıklarında müzakereleri hemen başlatsın. Ardından da Rumları gümrük birliğine alan protokolün uygulanması hızına bağlı olarak Kıbrıs sorunu nedeniyle dondurulmuş olan başlıkların tedricen açılsın.

Rumlar Belçika’nın bu önerisini hemen kabul etti ancak Ankara karşı öneri sundu. Türkiye 7 Aralık’a kadar İzmir limanını hemen açmayı önerdi, karşılığında da 3 müzakere başlığının hemen müzakereye açılmasını talep etti, KKTC’nin Ercan havaalanının da BM denetiminde uluslararası trafiğe açılmasını şart koydu. Türkiye ayrıca, Mart ayına kadar da İzmir dışında kalan tüm deniz ve hava limanlarını Rumlara açma sözü verdi.

Kıbrıs Rum yönetimi uzun süren pazarlıklar sonucunda, Ercan havaalanının içinde bulunduğu pazarlığı kabul etmedi. Ancak Belçika temaslarını sürdürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.