Gül, adaylık başvurusu yaptı

Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Abdullah Gül, cumhurbaşkanının cumhuriyetin temel ilkelerine ve anayasada belirtildiği gibi demokratik, laik ve sosyal hukuk ilkelerine bağlı olması gerektiğini söyleyerek, “TBMM cumhurbaşkanlığına layık görürse, anayasamızın bu ilkeleri ve emirleri çerçevesinde hareket edeceğimden kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.


Gül, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, her şeyden önce Başbakan Erdoğan ve AK Parti grubuna teşekkür ederek, kamuoyunun Başbakan Erdoğan’ın kendi iradesiyle cumhurbaşkanı adayı olmayı tercih etmediğini açıkça bildiğini kaydetti.


Adaylık için biraz önce TBMM’ye resmen başvurduğunu söyleyen Gül, arkadaşlarının da adaylığını destekleyen müracaatlar yapacağını tahmin ettiğini bildirdi.


Türk milletini temsil etmenin büyük bir onur ve sorumluluk olduğuna işaret eden Gül, TBMM’nin kendisini Cumhurbaşkanı seçmesi durumunda, herkesin desteğini beklediğini ifade etti.


Abdullah Gül, eşinin başörtülü olduğunun hatırlatılması üzerine de, “Bunlar bireysel tercihlerdir. Bireysel tercihlere herkesin saygı göstermesi gerekir. Türkiye, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Demokrasi içinde herkesin, bireylerin temel hak ve özgürlükleri vardır. Bunlara bireysel, temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bakarsanız, o zaman Türkiye’nin de birçok probleminin zaten çözüldüğünü görürsünüz” diye konuştu.


GÜL, BAYKAL İLE BİR ARAYA GELDİ


Cumhurbaşkanlığına aday olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile CHP Genel Merkezinde bir araya geldi.


ABDULLAH GÜL?* 


29 Ekim 1950’de Kayseri’de doğdu. Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Lisan ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene Londra ve Exeter’de kaldı. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve İktisat dersleri verdi.


1983-1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı.


1991 yılında Uluslararası İktisat dalında Doçent oldu.


1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin Kayseri Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi.


1991-1995 tarihleri arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı.


1993 yılında Refah Partisi’nin Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşlarda yaptığı konuşmalarla parti görüşünü anlattı.


1995’de yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi Kayseri Milletvekili seçildi. 1995-2001 yılları arasında Dışişleri Komisyonu üyeliği görevini yürüttü. 54. Hükümette, Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. 1999 yılında Fazilet Partisi’nden üçüncü kez milletvekili seçilerek Parlamentoya girdi.


14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkan Adayı oldu. Genel Başkanlık yarışını az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, kongrede elde ettiği netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi.


Fazilet Partisinin kapatılmasıyla birlikte, Yenilikçi Hareket’e önderlik etti. Başlangıcından itibaren halkın büyük bir teveccüh gösterdiği Yenilikçi Hareket, Ağustos 2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) adıyla Türk siyasi hayatındaki yerini aldı.


Abdullah Gül, AK Partinin Kurucular Kurulu üyesi olarak partileşme sürecindeki etkin rolünü sürdürdü ve Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.


1992 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi oldu ve Konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma Komitelerinde çalıştı. 2001 yılına kadar yürüttüğü Avrupa Konseyindeki çalışmalarından dolayı kendisine “Pro merito“ madalyası ve Konseyin sürekli “Onursal Üyesi” ünvanı verildi.


3 Kasım 2002 Milletvekili seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak tekrar seçildi. 16 Kasım 2002 tarihinde Başbakan olarak 58.Hükümeti kurmak ile görevlendirildi.


14 Mart 2003 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan yeni kabinede Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.


Evli ve 3 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.


__________________


* Bu bilgiler http://www.kimkimdir.gen.tr den alındı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here