Gül’den bağımsızlara şapka kulisi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, Başbakanın TBMM’deki makamında, bir süre Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve bir grup AK Parti’li milletvekilleriyle görüştü.


Gül, daha sonra Çiçek ve Salih Kapusuz ile saat 19.00’dan itibaren ilk olarak İzmir Bağımsız Milletvekili Hakkı Akalın’ın TBMM’deki odasında ziyaret etti.


Gül’ün kendisinden destek istediğini ifade eden Akalın, ”Muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleriyle görüşeceğim. Kendilerine, oylamayla ilgili bir tavır belirtmedim” dedi.


Abdullah Gül, daha sonra Hatay Bağımsız Milletvekili Fuat Geçen’i ziyaret etti. Geçen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gül’ü, ”AK Parti grubu içinden çıkabilecek en iyi adaylardan biri” olarak niteleyerek, oylamaya katılıp katılmayacağına ilişkin bir karar vermediğini, bunu bir süre düşüneceklerini söyledi.


Geçen, Gül’ün adaylığının, Başbakan Erdoğan’ın adaylığına göre daha kucaklayıcı olduğunu ifade ederek, Gül’ün yaptığı bu ziyaretleri çok olumlu bulduğunu bildirdi.


Bayburt Bağımsız Milletvekili Ülkü Güney de ”Anayasa’dan, İçtüzükten anladığım, kendi siyasi anlayışım; seçim günü o toplantıya girerim, oyumu da kullanırım. Bu benim en tabii hakkım” dedi.


Abdullah Gül, daha sonra Mersin Bağımsız Milletvekili Ersoy Bulut, Amasya Bağımsız Milletvekili Mustafa Sayar ve Mardin Bağımsız Milletvekili Süleyman Bölünmez ile de görüştü.


Edinilen bilgiye göre, Akalın, Bulut ve Sayar, oylamalar sırasında birlikte hareket edecekler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here