Güle güle İstanbul İşkembecisi

Kısa toplum tarihinde “tarihi” sayılabilecek bir geçmişe sahip olan İstanbul İşkembecisi, pek çok etkinliğe mekan olmuş ve Türk Film Festivali başta olmak üzere pek çok toplumsal etkinliklere de uzun süre destek olmuştu…

Mustafa Topkaya tarafından 1989’da 4 Stoke Newington Road’da açılan restoran bir yıl gibi kısa sürede de caddenin karşısındaki 9 numaralı geniş mekanına geçme başarısı göstermişti.

Pek çok yemek yazarının övgüsünü alan restoran Time Out’un 1992 ve 93 yıllarında üstüste “Yılın En İyi Restoranı” ödülüne hak kazanmıştı. 1995’de de “En Uygun Fiyatlı Kaliteli Restoran” ödülünü kazanmış ve bu ödülü dönemin Londra Belediye Başkanı Ken Livingstona elinden almıştı.

The Times da politikanın yanısıra damak zevki konusunda da yazan Mathew Paris, İstanbul İşkembecisi’ni överken, Evening Standard da “Tavsiye Edilebilecek En İyi Restoran” olarak İstanbul İşkembecisini tanıtmıştı.

Restoranın 1995’ten buyana işletmecisi olan Ali Demir, uzun çalışma saatleri ve yoğun temponun kendisini yorduğunu belirterek sektörde benzer işler yapmayı sürdüreceğini söyledi.

RESTORANCILARIN RESTORANIYDI

İstanbul İşkembecisi’nin kurucusu Mustafa Topkaya da Stoke Newington Road’da 1990’lı yıllarda otantik Anadolu yemekleri sunan bir restorana ihtiyaç olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bir yıl içinde artan ilgiden dolayı karşıdaki büyük mekana taşındık. Eski restoranın kapısına astığım ‘taşındık duyurusu’na ‘Krize rağmen büyüyoruz’ diye de yazmıştım. Bu yazım da Time Out’a konu olmuş, duyuru fotoğrafı ‘Krize rağmen işini bilen ve iyi iş yapanlar büyümeyi beceriyor’ yorumuyla okura aktarılmıştı…”
Topkaya, İstanbul İşkembecisi ile eğlence ve düğün sonrasında işkembe çorbası içme geleneği Londra’ya taşımaktan memnun olduğunu vurgulayarak, “Pek çok restoran sahibi restoranını kapattıktan sonra bize geliyordu. O dönem kullandığımız ‘Restorancıların Restoranı’ şiarı da bu beğeniden kaynaklanmıştı… İstanbul İşkembecisi’nin Anadolu yemek kültürünü Londra’da tanıtması ve toplumumuza da uzun süre hizmet etme başarısı göstermesinden dolayı memnunum…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.