Güler misin, ağlar mısın?

Güney Doğu Asya Depremini kaygıyla üzüntüyle izledik… İnsanlığın iki yüzü aynı aynada yüzleşti. Basından derlediklerimi aktarıyorum…

* Türkiye medyası 150 bin insanın canını kaybettiği depreme 45 kayıp Türk açısından yaklaştı…

* Deprem kuşağındaki Türkiye, depremde aldığı dış yardımları unutup Güney Doğu Asya’ya 1 milyon 250 bin Dolar yardım sözü verdi. Bu miktar, toplam 3 milyar dolarlık uluslararası yardımın yanında devede kulak kaldı.

* Organ tacirleri deprem bölgesine doluştu. Depremzedelere yardım ekipleri organ mafyasıyla da uğraşmak zorunda kaldı.

* Deprem bölgesinde çocuk tacirleri türedi. Deprem ülkeleri çocuk tacirliğini önlemek için 12 yaşindan küçük çocuklara yurtdışına çıkış yasağı getirdi.

* İspanyol basınından El Pais, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen yardım konferansını değerlendirirken ‘Körfez’deki Arap ülkeleri Güney Asyalı göçmenlerin işgücünden faydalanmasını nasıl biliyorsa, şimdi bu ülkelerin uğradığı felakete ilgi göstermesini de bilmeliydi’ diye yazdı.

* İsviçre basınından Tribune de Geneve, ‘Bu tsunami ile ortaya bir mucize çıktı…. Karşımızda uluslararası düzene saygılı cömert ve merhametli bir ABD duruyor. Irak’ta işler sarpa sararken kendisini giderek yalnız hisseden Amerikan yönetimi, tsunamiyi fırsat bilip yeni bir imaj mı pazarlıyor?’ yorumunu yaptı.

* Başbakan Tony Blair, Endonezya’ya 120 Gurka askeri göndermeyi önerdi. Endonezya bunu reddetti. Blair, Endonezya’nın 1960’da bağımsızlık mücadelesi için Gurka’lara karşı dövüştüğünü, bilmediği ortaya çıktı.

* Londra’daki Türk sivil toplum örgütleri Türk Başkonsolosluğu’na başvurup depremzedeler için toplanan yardımı nereye göndereceklerini sordu. Başkonsolosluk da Türkiye İş Bankası’nın Güngören şubesindeki hesap numaralarını önerdi.

İyi haberler yok değil mi? Var tabi…

         * Güney Asya’yı vuran deprem ve tsunami felaketinde, dev dalgalardan kurtulan bebek su aygırı, bir deniz kaplumbağası tarafından evlat edinildi.

Önceki haberİngiltere’de ‘Muhammed’ populeritesi
Sonraki haberM&S: Christmas satışları düşüktü
Faruk ESKİOĞLU
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.